| KinekT a întrebat:

La laptop pot schimba procesorul / placa video si sa adaug rami?big grin

Răspuns Câştigător
| vwave a răspuns:

Stai ca iti explic eu la ce ai luat tu la acel laptop. La Asus, gpu-ul nVIDIA e lipit de placa de baza. Deci din start la placa video nu ai sanse de upgrade.
Procesorul se poate schimba, deoarece e cu socket pus, problema e ca e extrem de scump. Si da, poti sa aduagi ram. Dar la ce ai tu acolo, degeaba pui alt procesor si ram, deaorece jocurile o sa iti mearga cam tot atat de prost.
Iar modificarile astea cu procesor si ram te ajung mai mult decat daca ai vinde laptop-ul si ai lua unul nou mai bine echipat.

| KinekT explică (pentru vwave):

De unde ai aceste informatii si nu inteleg de ce zici ca e un laptop prost in jocurile gen dirt 3/gta4/mw2(3 nu l-am incercat) nfs hot pursuit assasin creed 1 tdu 2 imi merg la cale mai inalte setari fara probleme celellalte jocuri nu le-am incercat inca

| sltlp a răspuns (pentru KinekT):

Si tu vrei sa te cred? Poate ca in mw2, si ac1 ti-o merge cu setari mai inalte, dar in restul, sa pacalesti pe altcineva. A, setari maxime poti sa dai pe orice gpu, si o sa ai 2-3 fps.

| KinekT explică (pentru sltlp):

Ce motive as avea sa te mint? eu am nevoie de ajutor daca as fi avut c ascop sa te mint nu as mai fi pus intrebare aici.

| sltlp a răspuns (pentru KinekT):

Pai ti-am raspuns, eu asa vad mai sus thinking De unde stiu: mai lucrez cu ele(nu job), iar la Asus asa este facut, gpu lipit de placa de baza, iar cpu in socket.

| vwave a răspuns (pentru vwave):

Frate poti sa ma ajuti si pe mine? am un laptop HP compaq pressario f500 si vreau sa ii aduag rami si un procesor nou (un i5) si sa il inlocuiesc pe cel vechi (un amd mobile semptron care cred ca nici nu se mai fabrica) si nu vreau sa il folosesc pentru jocuri. procesorul si memoria pentru programe si photosop. crezi ca se pot schimba? am inteles ca memoria da dar procesorul poate fi lipid de placa de baza. astept raspunsul tau si mersi pentru ajutor.

| sltlp a răspuns (pentru vwave):

Nu se poate schimba ce vrei tu. Singurul upgrade legat de performanta, care ar influenta, dar minim, e sa mai adaugi putin ram, insa diferenata de performanta o sa fie mica. Insa la procesor CLAR nu.

13 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Poti schimba placa video daca o are dedicata, procesorul nu se poate schimba si ramul se schimba foarte usor

| Gabi05 a răspuns:

Nu ai cum sa schimbi placa video la laptop pentru ca laptopul nu e de marimea unei placi video, e la mintea cocosului asta.
Rami poti sa adaugi, cu usurinta.

Placile video la laptopuri sunt integrate in procesor.Deci nu ai ce face.Cat despre procesor se poate schimba, dar verifica daca e lipit pe placa de baza sau nu. Daca e lipit, atunci nu poti sa-l schimbi

| VasiDobie a răspuns:

Normal,dar e diferit de pc, trebuie sa lasi pe unu proff sa o faca

| zuzzaa a răspuns:

Da

| CatalinPorumb a răspuns:

Da, dar nu poti singur ca la un PC ci trebuie sa o duci intr-un service.

| Ddragons15 a răspuns:

Din cate stiu procesorul nu il poti schimba dar placa video si rami dabig grin

| unpunctpeharta a răspuns:

Poti schimba doar procesorul si rami happy