| DanaQ a întrebat:

La laptopuri, care este diferenta intre un laptop cu procesor Intel Celeron si unul cu procesor Intel Pentium? care este mai durabil? merci.

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Celeronul este un Pentium cu mai putina memorie interna.
Este de preferat intotdeauna cel cu Pentium.Este ceva mai performant.

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Durabil? Sunt la fel de durabile!

| DanaQ explică (pentru K0sti):

Sa nu dea erori chiar din primul an, ideal nici in al doilea. happy Am un Toshiba Intel Pentium de 8 ani. Nu am avut probleme cu el, exceptand o data cand o tasta s-a blocat, dar din vina mea... scriam o lucrare si am suprasolicitat tastatura. Recent, insa, au inceput sa apara niste erori care cred ca tin de hard (daca sunt mai multe ferestre deschise in browser si laptopul merge de multe ore), cand vreau sa inchid browserul, apare acel ecran albastru. S-a intamplat de 2-3 ori, dar la o oarecare distanta in timp, nu in aceeasi zi. Avand in vedere de cat timp il am, ma gandesc ca o sa cedeze si deja vreau sa imi fac un plan pentru noul laptop. Cele Toshiba cu o configuratie buna si tot Intel Pentium sunt destul de scumpe pentru bugetul meu actual. Apoi am vazut si Celeromurile care-s ceva mai ieftine si de aici intrebarea.

| K0sti a răspuns (pentru DanaQ):

Ecranul albastru nu are treaba cu procesorul! Nu traim noi cat traiesc procesoarele alea! Erori poate sa-ti dea din prima zi...virusi, drivere, programe aiurea, registri busiti, dupa care de abia trecem la partea hardware, dar nu procesorul!

Celeron, nu Celerom! Celeronul e gama ieftina a pentiumului! Asa e cand pleci la vanatoare fara pusca! Uite aici laptop bun si ieftin: http://www.epasystems.ro/product/laptop-hp-elitebook-8460p-core-i5-2520m/

Clasa business, pe care nu le gasesti in comert la noi, iar preturile sunt pe masura. Vezi ca am explicat acolo in prima pagina din categorie care e diferenta intre clasa business si prostiile de la noi de pe piata!
Uite si un pret la laptopul ala ca sa-ti faci idee: http://www.cnet.com/......aba/specs/

| DanaQ explică (pentru K0sti):

Multumesc pentru recomandari. As vrea o varianta de 15'', totusi. Oricum, HP-urile nu ma atrag, indiferent de model; o sa raman cel mai probabil la Toshiba ca brand, avand in vedere experiente foarte buna pe care o am cu actualul laptop, acesta: http://www.emag.ro/......EHM9MBBBM/ A implinit 8 ani anul acesta. :) si inca merge. Virusi si programe aiurea nu am, e posibil sa dea semne de oboseala poate memoria, poate hardul de apare acel ecran albastru. Nu ma pricep. Tu stii mai bine. Eu-s la vanatoare, fara pusca...bine zis, si totusi mi-a atras atentia acest model: http://www.emag.ro/......D3B11MBBM/ Ce zici, merita? la un buget pana in 1500lei? ps: S-ar parea ca nu are unitate optica, deci trebuie sa ma reorientez.

| K0sti a răspuns:

Poate unitate optica, nu HDD. HDD daca vrei mai mult spatiu! Nu-ti trebuie unitate optica! Dupa cate vezi, tendinta este sa dispara! Ia-l asa cum e, ca e buna configuratia la pretul ala!

Insa sa nu te astepti ca o sa te tina cat celalalt! Fara se te demoralizez, nu se mai fac cum se faceau laptopurile acum 8-10 ani! Interesul e sa se strice repede! Eu recomand asa: Lenovo, HP, Asus!
Si daca e unul din modelele la care procesorul e lipit direct pe placa de baza si memoria la fel, nu mai are decat un slot de memorie in loc de 2...sa vezi fericire!

| DanaQ explică (pentru K0sti):

Unitate optica, da. happy Scuze! Intre timp am sters raspunsul acela. O sa tin cont de recomandari, multumesc. Revin inainte sa fac pasul, Lenovo imi surade in egala masura. Salvez link-ul de mai jos. Merci!

| K0sti a răspuns (pentru DanaQ):

Nu ai pentru ce!

| K0sti a răspuns:

Intra aici daca vrei sa mai vorbim: http://www.epasystems.ro/asistenta-it-online/