| Razvan_3737 a întrebat:

La o placa video conteaza frecventa procesorului sau frecventa memoriei?

Răspuns Câştigător
| shnako a răspuns:

Ana merita funda pentru prostie. Conteaza ambele, dar in ordine ar fi cam urmatoarele:

1. Latimea de banda a memoriei (ex: 256 bit)
2. Capacitatea memoriei (ex: 512 mb)
3. Tipul memoriei (ex: GDDR3, GDDR5, etc)
4. Frecventa procesorului (GPU)
5. Frecventa memoriei (RAMDAC)

Incearca sa te ghidezi cam in ordinea asta.

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Ambele

Abh
| Abh a răspuns:

Frecventa procesorului si frecventa memoriei RAM nu au nicio legatura cu placa video. Atata timp cat ai slot pe placa de baza pentru ea (gen n-o sa-ti iei o placa pe PCI Express daca nu ai port pentru ea), placa aia iti va merge indiferent de configuratia calculatorului.

| shnako a răspuns:

Abh, daca erai mai atent, te prindeai ca vorbesc de memoria si procesorul de pe placa video, care are si ea aceste 2 componente, create special pentru placa video. Tu confunzi CPU (Central Processing Unit) cu GPU (Graphics Processing Unit) si DDR (Double Data Rate - Synchronous Dynamic Random Access Memory) cu GDDR (Graphics Double Data Rate)

| Maria_3164 a răspuns:

Nu funda?