| Norbert170 a întrebat:

La procesorul g3258 scrie ca e deblocat, iar g3250 nu e deblocat.
Care e diferenta daca e deblocat?
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-cor e-g3250-32ghz-box/

http://www.pcgarage.ro/......32ghz-box/

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

3258 are multiplicatorul deblocat, adica il poti duce la un overclock de 5 GhZ daca ai o racire adecvata (cooler aftermarket ).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un procesor are un numar de nuclee (procesoare fizice) si un numar de thread-uri (procesoare virtuale). Unele procesoare vin din fabrica cu un nucleu blocat. Ca sa-l poti debloca trebuie sa platesti (la Intel). AMD s-a prins ca nu este o sfaraiala si trimite toate procesoarele deblocate. La inceput au avut si ei acesta "boala".

| Jipa95 a răspuns:

Deblocat, adica are multiplicatorul deblocat si este un procesor extrem de overclokabil, care la o frecventa de @4ghz ar ajunge lejer la performantle unui i3 4160. Daca ai si un cooler stock bun, o placa de baza tapana sa il poata tina la @4. 8ghz sau mai sus, vei avea performante de top in gaming cu el.