| Trollerul a întrebat:

La Samsung galaxy s2, am vazut ca memoria interna stiu ca este de 16gb, dar din aia cati sunt disponibili? Am vazut undeva ca scrie doar 1.56 gb, si mai sus scria memorie de stocare usb 11gb, ce diferenta e dintre memoria dispozitiv si memorie de stocare usb? In memoria usb nu se pot instala aplicatii?

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai eu am S3 de 16GB si memoria interna (sdcard0) este de 8.6GB din cauza ca restul sunt pentru sistemul de operare Android. presupun ca memoria dispozitivilui este cea totala si cea de stocare este cea pe care o ai disponibila, asta nu mi-a placut din prima la Android, adica de exemplu la vechile Nokia (cu Symbian) daca ziceai ca au memoria interna de 8GB, atunci era de 8GB in schimb la Android treaba sta altfel.

| Trollerul explică (pentru al3xander):

Da, dar la s2 am vazut ca la memorie dispozitiv (adica acolo unde cred eu ca intra aplicatile) este de 1 gb, si mai sus scria memorie stocare USB 11 GB, ce e memoria aia de stocare usb?

| al3xander a răspuns (pentru Trollerul):

Aaaa scuze, am inteles acuma ce spui tu. "memoria dispozitv" este memoria RAM in care sunt stocate aplicatiile active (ca la calculator) de 1GB si memoria de stocare USB de 11GB este memoria disponibila de pe el in care sunt aplicatiile, pozele, muzica si asa mai departe.