| king5151 a întrebat:

La Telekom in zona rurala aveam in jur de 2mb/s, la Orange sau Digi stie cineva cam cat voi avea? Sau cum pot sa mi dau seama

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cauti pe cineva care are cartela de la ei. Isi instaleaza speedtest pe telefon, testeaza si aflii.

| Catrice a răspuns:

Întrebi vecinii lul

| flixbuster a răspuns:

Telekom sunt vai de mama lor, am avut contract in 2020 cu ei - in contract scria 12 Mbps (ADSL) si mergea cu 6 Mbps la orice ora am testat. Cand au crescut si tariful am avut motivul perfect sa renunt la ei fara penalizari. A venit Digi, a bagat fibra optica - nu merge Gigabit dar merge cu 30-40 Mbps - si e doar 17 lei in mediul rural (mai ieftina ca in urban). Nici nu se compara.

Sfat: gaseste un vecin/consatean care are deja si fa un test de viteza la el - ideal cu laptop/pc conectat cu cablu in router ca sa vezi viteza bruta prin fir, sa nu depinzi de wireless ca acolo pot interveni diversi factori.

| king5151 explică (pentru flixbuster):

Cred ca o sa merg pe Digi

| flixbuster a răspuns (pentru king5151):

Eu am inteles la prima citire ca e vorba de Internet fix dar acum ca am citit iar nu sunt sigur ca am inteles bine. Ce am zis pentru fix ramane valabil. Cand vine vorba de mobil, e mult mai simplu: la Digi au o cartela de 2 EUR valabila 3 luni - are 2GB de Internet. Dai 10 lei, iei o cartela, o bagi in telefon, faci test cu Speedtest - ai aflat cum merge. Asta daca nu ai prin zona ta pe cineva cu Digi si sa testezi de la el fara sa mai dai nici macar cei 10 lei.