| anonim_4396 a întrebat:

La un aparat foto care isi pierde culorile (are cativa ani, nu multi) se mai poate face ceva? E o savoniera, nu dslr.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exista asa ceva. Cureti bine obiectivul si ce mai ai extern, te joci cu setarile. In cel mai rau caz, post-procesezi rezultatele. Despre ce sapuniera discutam?

| NoriAl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e problema de obiectiv. Si nici de setari.

| NLS a răspuns:

Ce înseamnă exact "pierde culorile."?
Face poze supraexpuse, mult prea incarcate de "lumina"?
Sau și-a pierdut culorile în sensul ca expunerea pare ok, dar tonul culorilor da spre alb-negru (monochrom, eventual sepia)

| NoriAl a răspuns (pentru NLS):

Sunt mai sterse, mai palide. Sau cum spui, da spre monocrom.