| Pakyeri a întrebat:

La un calculator pentru a avea semnal de la router trebuie sa aiba placa de retea wireless (adaptor wireless)?
Daca da care este mai bun adaptor usb sau placa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Da! Trebuie sa aiba placa retea WiFi dar se poate si prin cablu.
2. Cele mai bune sunt cele pe PCI e care au latime de banda mai mare. Acum, asta inseamna sa ai si un asemenea conector in PC.
Exemplu: http://bit.ly/2KcYo4m

| Pakyeri explică (pentru Salontanul):

Port pci-e am pe placa de baza, încă ceva daca cumpăr placa de rețea wireless trebuie sa aibă antena, corect?(valabil și la adaptor usb?)

| Salontanul a răspuns (pentru Pakyeri):

Daca ai port PCIe e bine. Si, da! Pe orice slot ar fi trebuie sa ai antena.

| mihai69 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu trebuie (că sunt adaptoare și fără antenă externă), dar e de preferat - au câștig mai bun și prind semnal mai bine față de cele mai „compacte".
În realitate, chiar și alea au antene, doar că sunt înglobate în carcasă (la cele USB) sau pe placa adaptorului (pentru cele interne).

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da.
Oricare. Preferabil cu antenă externă.