| anonim_4396 a întrebat:

La un dslr nu imi apare cand vreau sa fac poza, ma uit eu prin obiectiv dar as vrea sa-mi apara de ecran live. Imi apare poza deja facuta dupa ce apas pe buton si o fac. Sper ca ai inteles ce vreau. Am cautat in setari si n-am gasit. Modelul este Canon 1200d. De unde sa reglez setarea?

3 răspunsuri:
| kitykity a răspuns:

Canon a lansat astazi noul 1200D, un aparat foto DSLR din gama entry-level, care inlocuieste modelul de acum 3 ani, care inca se gaseste in magazine, Canon 1100D. Este o actualizare bine venita a unui model care s-a bucurat de succes in randul pasionatilor de fotografie. Canon 1200D este construit in jurul unui senzor CMOS de 18 megapixeli si a unui procesor DIGIC IV. Aparatul poate surprinde fotografii in rafala cu pana la 3 cadre pe secunda, la valori ISO din intervalul 100 – 6400 si poate inregistra secvente video Full HD 1080 30p.

Canon 1200D a ajuns in stoc si in magazinele din Romania. Vezi pretul aici.
Canon 1200D

Canon 1200D integreaza acelasi senzor CMOS de 18 megapixeli ce se regaseste pe aparatele din seria 600D, iar procesorul DIGIC IV, chiar daca nu face parte din ultima generatie, este suficient de performant pentru a ajuta la surprinderea unor imagini in rafala cu pana la 3 fps sau a filmelor Full HD. La exterior, Canon 1200D este similar modelului anterior, are vizor optic cu penta-oglinda ce asigura o acoperire a cadrului in proportie de 95% si un ecran LCD cu diagonala de 3 inch, fix. Are patina pentru blitz si un blitz integrat, cu numar de ghid 7 (la ISO 100). Doua microfoane integrate asigura inregistrarea sunetului stereo, in timpul filmarii.
Canon 1200D

Chiar daca nu integreaza cele mai noi tehnologii cu care se lauda Canon (cum ar fi sistemul de focus integrat in senzor – PDAF – ca la 700D/ Canon 100D sau cel mai nou procesor de imagine), Canon 1200D are calitatea de a fi un DSLR foarte usor de utilizat de catre cei care fac primii pasi in fotografie cu ajutorul unui DSLR. Modul Auto versatil si comenzile simple si clare, explicate pe ecran in modul Ghid vin in ajutorul celor care vor sa isi dezvolte pasiunea pentru fotografie. Scenele presetate adapteaza automat setarile aparatului pentru imagini mai reusite, in functie de specificul fiecarei situatii. Impreuna cu senzorul si procesorul de imagine care si-au dovedit deja performantele, Canon 1200D vine in ajutorul celor care isi doresc un DSLR performant dar usor de utilizat, fara a avea un meniu ‘aglomerat’ cu functii inutile. Pana la urma, asta este tot ce conteaza la un aparat din aceasta clasa. Canon 1200D, specificatii tehnice pe scurt:

Senzor CMOS APS-C
Rezolutie 18 megapixeli
Procesor de imagine DIGIC4
Fotografiere in rafala cu pana la 3 fps
Autofocus cu 9 puncte
ISO100-6400 (12800 extins)
Timp de expunere: 1/4000 – 30 secunde
Vizor optic cu penta-oglinda, acoperire 95% a cadrului, factor de marire 0, 8
Filmare Full HD 1980 x 1080 30p. MOV, MPEG-4 AVC/H.264
Ecran LCD fix, 3 inch si 460, 000 px
5 filtre artistice
Stocare pe carduri SD / SDHC / SDXC
Acumulator LP-E10
Dimensiuni 129.6 x 99.7 x 77.9mm
Greutate body: 435g
Mai bine l-ai duce la un cunoscator sau sa-l repare daca este defect.

| wolder a răspuns (pentru kitykity):

Nu e defect. E nou. Nu gasesc setarea

| Smarttool a răspuns:

Incearca in mai multe setari sa vezi daca problema persista. Daca persista trebuie sa te duci la un service Canon si sa iti verifice camera.