| matrix100 a întrebat:

La un laptop care are 4 giga de ram cum imi dau seama cate placute sunt in el (1 de 4 giga sau 2 de cate 2) de asemenea cum aflu cate sloturi are disponibile? Pt ca as vrea sa ii mai adaug ram daca este posibil. Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ssssmokin a răspuns:

Deschide "Task manager" si du-te la "Performance" apoi dai click pe "Memory" si vezi ca in dreapta jos trebuie sa iti apara "Slots used: x of y". Daca scrie "2 of 2" inseamna ca iti sunt folosite amandoua sloturile valabile ceea ce inseamna ca ai 2x2GB, iar daca zice "1 of 2" inseamna ca ai doar un slot utilizat si anume o singura placuta de 4GB.

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Fizic -> desfaci laptopul si vezi cate placute sunt pe placa de baza, implicit cate sloturi exista, sau; Eletronic, printr-un software special pentru detectare hardware precum aida64 sau cpu-z.

| Nik_Nicola_1983 a răspuns:

Pto afla din configuratie care o are dupa hartia din fabrica care o are el sau cel mai usor intrat pe el si dai click 2 pe mai compiuter si dupa selectezi proprietati si acolo gasesti raspuns la tot