Întrebare recomandată | Mihai11 a întrebat:

La un laptop cu Windows 10, licența pentru windows este nelimitată sau expiră după un anumit timp?
Și dacă expiră, după cât se întâmplă?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Man sincer nu inteleg ce spui, Acum pe bune ceara nu pricep. Uite incerc eu sa explic sau sa iti arat cum ar trebui tu sa explici ce vrei a spune ok?
Un laptop calc ce o fi vine cu wind instalat care asa cum ai zis si tu e valabil nu pe viata, are valabilitatea nelimitata cred ca e destul de clar asta.Pana aici am inteles, asta stiam si eu.Ce spui tu ca merge greu bla bla da de la o vreme calc se imbacssesc cu tot felul de worms si de spay sau cum se scrie spioni si alte ganganii, plus omu nu-i atent cand instaleaza ceva si pe linga se mai instaleaza si alte programe care nu se fac afisate, alea se upateaza tot timpul la fel fara sa iti arate si fac calc sa functioneze f slow.Cam asta e in mare cauza pe linga virusuri bla bla.Ok asta am inteles si ca sa faci calc sa functioneze normal in formatezi si reinstalezi din nou wind.Pana aici totu bun, asta am inteles.
Ei acum vine problema la tine ce eu nu pricep ce spui.Cu wind asta cel ai pe calc si trei sal razi si cu alantu ce vrei sa-l instalezi.
Pai calculatoru vine cu un wind oarecare, ala are un nume corect? Si ai si un key pe undeva care este key-ul pentru acel wind cel ai pe calc corect? Pana aici este foarte clar.
Mai departe tu vrei sa razi acest wind care este X sa zicem si vrei sa reinstalezi sa pui iar totu fresch.Ok cum faci? Pai simplu eu caut un wind X care este ca si al cel am eu pe acel calculator si il instalez, apoi il inregistrez cu keyul de pe spatele laptopului.Simplu si foarte clar.
Acum de unde iau eu acel wind X? Pai il iau ori de la Microsoft moca de la ei de pe site, ori il iau de la un prieten care are o copie, sau pot lua eu de pe net o copie, dara sa fie wind X exact ca cel care am eu pe calc si vreau sal rad.Deci nu-i nevoie de nici un program ce spuneai tu sa clonezi sau ce mai spui ca altfel nu merge.
Ce anume nu merge din ce am spus eu, arata, explica ce nu-i corect ce am spus poti?

Uite aici mai clar.Am pe laptop wind 7 Ultimate 64 bit ok? Ce fac? Pai formatez gardu total, poate de am ceva de salvat salvez inainte pe ceva extern, iau de la un prieten un wind 7 ultimate 64 bit si il instalez la mine pe laptop. Apoi il inregistrez cu key-ul de pe spatele laptpuui si aia e tot, am terminat lucrarea.Deci acel wind 7ultimate il iau ori de la un prieten care il are original, ori de pe net sau ceara de la Microsoft.

Offf cred ca acum mi-am adus aminte de ceva.Nu stiu sigur dara in RO vin tot felul de rahaturi de wind instalate care de fapt nau licenta decat pentru ce sa instalat pe el, adica strict acel wid laughing s-ar putea nu stiu sigur, poate tu despre asta vorbesti.Nu stiu frate ce este in RO ca am auzit ca sunt si laptopuri fara wind noi sa le cumperi., eu asa ceva in america n-am auzit si n-am vazut in viata mea.In america orice calculator ar fi ca e laptop cai desktop toate vin cu wind pe ele si acel wind este original, cu licenta, poti sa-l stergi, sal pui iar de pe orice alt discu cu wind de oriunde ar fi.
Da cred ca am citit tot pe net ca la voi vin ceva laptopuri cu wind e ceva gen cred ca o licenta se foloseste la o mie de laptopuri si daca pui alt wind, ceara daca este ca si al tau dara e de pe alt Cd pa si la gara laughing, Da e tot ce se poate cum zici tu.
Deci cred ca stiu acum despre ce vorbesti.Sincer eu vorbesc despre calculatoare NORMALE voi acolo in RO aveti calc ANORMALE laughing dara asta e.In america pai odata ce cumpar un laptop pai cumpar cu tot cu licenta, licenta aia e doara a mea strict a mea nu o licenta la un tir de laptptopuri laughing, da acum am inteles tu trebuie sa copii strict acel wind de pe laptopul ala ce vrei sal razi si sal pui iara.Pfff man aia is niste nu stiu cum sa le zic romanii europenii nu stiu cum sa jumuleasca oamenii sincer de bani.Pai frate de ce dau eu un snop de bani pe o rabla de laptop? Pai aia e licenta mea frate personala laughing,dara nu aia vor sa faca bani din orice laughing daca ar putea nu stiu cred ca var vinde si cablurile de alimentare separat,cu incarcatoru separat laughing nu mai stiu aia cum sa faca bani. Oricum nici nu vreau sa cumpar ceva din RO, ceara deas locui acolo mias cumpara lucruri tot din america laughing aia is numa banditi, plus de asta nici de wind nu vreau sa aud, dara na acum fiecare cu ce posibilitati are.
Ok acum am inteles despre ce vorbeai tu, deci scuze daca am spus ceva naspa, dara sincer nu ai explicat bine.Deci tu clonezi exact acel wind de pe calc ce vrei sal reinstalezi.Acum e clara, asa daca ziceai de la inceput pricepeam. laughing dara cum eu is invatat cum e pe aici aia e, scuze daca te-ai simtit cumva deranjat.Numa bine.

21 răspunsuri:
| yanly a răspuns:

Eu cred că Win 10 are licență nelimitată. Cei de la Microsoft au făcut upgrade-ul free pentru toată lumea, însă, bineînțeles, au și unele cerințe sau accesări ascunse care nu s-au dezvăluit încă. Până atunci, spor la utilizare. happy

| RAY a răspuns:

Nu expira niciodata dar este oem, adica se poate reinstala doar respectiva copie de windows, recomand clonarea sistemului de operare si utilizarea unui serial care e scris jos pe capac

| RAY a răspuns:

Nu promova pirateria omule, licenta oem e pe viata, de ce scrii aiureli, macar informeaza-te

| RAY a răspuns:

)))))))))))))))))))))))))))) nu poti sa folosesti tu ce windows vrei, nu intelegi

| relian a răspuns (pentru RAY):

Man nu mai rade ca sa nu-ti ramana rasu ala undeva laughing laughing eu am spus ca am curaj sa pun pariu.Vad ca tu ocolesti si tot ce vrei tu crezi sau spui.Atata timp cat nu ai curaj e clara ca te gandesti, oare daca ala are dreptate laughing de aia nu ai curaj sa pui pariu.Am si spus pe orice doresti tu.Eu arunc 150$ uite asa nu-mi pasa, dara sati demonstrez ca e cum zic eu.Pun un wind ca si cel de pe laptop dara luat de oriunde, nou de pe net de la tine ceara laughing Dar eu zic s-o lasam balta, romanii si calculatoarele baba si mitraliera vorba aia laughing

| relian a răspuns:

Nu stiu ce spune Ray asta ca eu nu am inteles.In sf un laptop normal, adica unu normal, pentru ca din ce am citit in RO sunt si laptopuri anormale laughing adica vin fara wind, asa ceva numai in RO se poate intimpla.Deci sa revenim un laptop care vine cu wind instalat, nu va expira niciodata.Nici daca tu arunci acel laptop, acel wind il poti folosi la alt calculator, ca e desktop ca e laptop nu conteaza.
Mai clar wind instalt pe laptopul tau il poti sterge si reinstala de milioane de ori de N ori sa zic asa.
Acum in cazul ca laptopul tau s-a stricat, l-ai spart, nul mai folosesti de loc, poti recupera aia licenta de wind.Cum? Bine acum la wind asta 10 nu mai stiu ca eu de la wind 8 am renuntata sa mai folosesc calc cu wind, deci nici macar nu ma mai uit la calc cu wind, nu mai stiu daca pe ele este trecut acea licenta, key cum zic ei. Dara daca e trecut tu poti suna la Microsoft, spui ca laptopu s-a dus de suflet si ei iti elibereaza key de pe laptopul ala stricat si tul poti folosi apoi pe un al calc.Eu am facut asa ceva de ciateva ori, dara cu wind 7, le-am mutata de colo colo de pe un calc pe altu.Cu acel key tu nu poti instala wind cel ai pe laptop pe un alt calc.Atunci cand tu activezi acel wind sau el deja este activat, in cazul in care cumperi laptop cu wind pe el, deci se trimite automat catre Microsoft in baza lor de date un semnal care arata ca wind cu keyul respectiv a fost instalat in calc Y.Tu nu ai ce face iti citeste placa de baza, pe baza asta is facute acele key si asa se intimpla.Deci nu-ti va expira niciodata wind stai linistit. Dara atentie wind care il reinstalezi sau care doresti sa-l instalezi pe un alt calc trebuie sa fie exact cel care sau pentru care a fost emis acel key. Daca ai wind 10 home pai key ala doara pentru wind home este sau daca ai profesional numai aia poti instala si sa folosesti acel key.Insa nu stiu daca mai este notat acel kkey pe calc.Pot sa ma interesez daca ceara ai nevoie

| RAY a răspuns (pentru relian):

Simplu o licenta oem nu expira niciodata, dar daca isi merge greu windowsul, dupa 6, x luni, trebuie sa reinstalezi windowsul, pai si de unde windows? solutia este clonarea sistemului de operare si utilizarea seriei de licenta OEM, atentie nici o alta editie de windows nu e compatibila cu acel key, clonarea se face cu Acronis

| relian a răspuns (pentru RAY):

Serios? Nu stiu ce spui tu acolo, dara eu daca am un wind de care sa luam un ex zii tu orice wind vrei hai sa luam wind 7 home premium daca e asa ceva.Pai daca eu am acest wind pe calc, am key-ul il reinstalez de cate ori vreau eu.De unde? Pai il iau ori de la Microsoft de pe site moca, ori il iau de la un prieten ceva, un cunoscut, il instalez si am bagat key-ul meu si aia e tot.Normal am si zis acel key este bun doara pentru exact wind cel ai sau care vine cu calculatoru instalat.Nu poti instala wind 7 profesional si eu aveam home, normal nu merge.
Deci tu la copiat spui clonare, in sf cum iai zice tot aia e, wind gasesti oriunde pe netu asta moca, key sa ai.Eu am key-uri de wind sau as putea sa le eliberez de la Microsoft dara is de wind 7 nu mai stiu parca ala cel mai de top.In sf eu nu mai folosesc wind din 2013 si sincer nici curios nu mai sunt de wind niciodata.Folosesc doara Apple si nimeni nu ma poate convinge vreodata sa revin la wind ca nu am pentru ce.Cu Apple nu prea se compara restul lumii astia laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Nu ai inteles nimic

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu vad ce pot intelege din ce ai spus tu.Clonare,serie de licente, ces astea? Clonare cred copiere, serie aia probabil o fi keyu acelui wind.Asa si ce anume nu am inteles? OEM cei ala? Nu se foloseste sau nu am auzit eu la wind, se foloseste GENUINE asta daca tot aruncam cuvinte pe aici.Clonare cu acronus fugi de aici, serios vorbesc. Facem pariu pe ce vrei tu, pe ce vrei ca eu iau un Cd cu wind din ala OEM cum zici tu si il copii cu Apple sau cu Nero ori cu ce are wind siti dovedesc ca dupa il instalez si il inregistrez daca am un key valabil.Nu stiu de unde scoateti clonari numa cu Acronis.Nu vreau sa ma laud dara ma joc cu chestii de astea crede-ma. Dupa cu am spus si altcuiva am si eliberat key-uri de wind sunand direct la Microsoft si vorbind cu aia, asta daca nu stiai. Daca ti se strica rasnita si vrei licenta de wind suni la Microsoft, le spui alora carei baiu si imediat ai keyul liber de acel calc sil poti monta pe altu.Asta asa suplimentar daca nu stiai asta.
Ce ai vrut sa spui cu "nici o alta editie de wind nu e compatibila cu acel key"la ce anume te referi, fii mai clar.
Un wind este wind si atat, ce conteaza pentru acel key este pe cati bit 32 sau 64 este, deci nu poti pune key de la wind 32 pe wind 64 ceara daca este exact acelasi wind. Dara referitor la anul cand apare un wind aia nu conteaza, atat timp cat wind home 64 bit apare acum si il scot aia si peste 5 ani este tot wind home si eu iti demonstrez ca iti instalez acel wind si puj si keyul fara probleme.Ce este de inteles nu vad.
Daca tu nu sti sa explici pe inteles normal ca omu nu stie ce doresti a spune.Fii mai clar si dupa vedem.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Eu explic cum ar explica un operator Microsoft, un laptop preinstalat cu windows 10 are licenta nelimitata,pe viata, dar cu timpul cand merge greu si vrei sa il instalezi iar windowsul nu poti cu o editie home, profesional, pentru ca serialul ala care e scrie pe spatele acelui laptop merge doar cu windowsul care deja il ai, asa ca trebuie clonat sistemul de operare de la bun inceput, ce e asa greu de inteles

| RAY a răspuns (pentru relian):

Simplu licenta oem e pe viata

| relian a răspuns (pentru RAY):

E pe viata aia cum sa-i zic personala, daca ai licenta din aia cum pui tu la lume si cumva ala sterge wind si pune altul s-a dus laughing dara licenta ce o cumpperi de la magazin sau aia cu care vin calc pe ele dara calc din state nu alea di RO aia da e pe viatalaughing in RO nimic nu-i pe viata, nici viata ta nu-i-a ta laughing o sa va ia aia si taxa pe aerul cel respirati laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Acel key nu va merge, ce e asa greu de inteles ca windowsul cu care vine un laptop e o editie diferita OEM

| faye0fossegrim a răspuns (pentru relian):

Ce dra©u vorbesti aici?
Nici nu scrii corect
Nu am inteles nimic

| relian a răspuns (pentru faye0fossegrim):

Nu am scris pentru tine,deci nu trebuie tu sa pricepi nimic,stai linistita.A fost o discutie intre mine si cineva de aici.
Referitor la scris corect, cred ca ai dreptate laughing acum am vazut si eu ce a iesit laughing balaceala, ciorba de zarzavaturi, dar asta e, macar recunosc, tot e ceva nu? laughing
Ok ce voiai sa intelegi? Era vorba despre wind pe calculator.Nu ne intelegeam, fiecare vorbea pe limba lui laughing asa ca eu am spus ca pun pariu, ca este cum spun eu, nu cum spunea respectivu.
Cam despre asta era vorba. Sper ca de data asta sa pricepi ce am scris, daca nu pricepi atunci nu stau sa desenez laughing sincer nici nu ma pricep la desen laughing

| relian a răspuns (pentru RAY):

Man sincer nu inteleg ce spui, Acum pe bune ceara nu pricep. Uite incerc eu sa explic sau sa iti arat cum ar trebui tu sa explici ce vrei a spune ok?
Un laptop calc ce o fi vine cu wind instalat care asa cum ai zis si tu e valabil nu pe viata, are valabilitatea nelimitata cred ca e destul de clar asta.Pana aici am inteles, asta stiam si eu.Ce spui tu ca merge greu bla bla da de la o vreme calc se imbacssesc cu tot felul de worms si de spay sau cum se scrie spioni si alte ganganii, plus omu nu-i atent cand instaleaza ceva si pe linga se mai instaleaza si alte programe care nu se fac afisate, alea se upateaza tot timpul la fel fara sa iti arate si fac calc sa functioneze f slow.Cam asta e in mare cauza pe linga virusuri bla bla.Ok asta am inteles si ca sa faci calc sa functioneze normal in formatezi si reinstalezi din nou wind.Pana aici totu bun, asta am inteles.
Ei acum vine problema la tine ce eu nu pricep ce spui.Cu wind asta cel ai pe calc si trei sal razi si cu alantu ce vrei sa-l instalezi.
Pai calculatoru vine cu un wind oarecare, ala are un nume corect? Si ai si un key pe undeva care este key-ul pentru acel wind cel ai pe calc corect? Pana aici este foarte clar.
Mai departe tu vrei sa razi acest wind care este X sa zicem si vrei sa reinstalezi sa pui iar totu fresch.Ok cum faci? Pai simplu eu caut un wind X care este ca si al cel am eu pe acel calculator si il instalez, apoi il inregistrez cu keyul de pe spatele laptopului.Simplu si foarte clar.
Acum de unde iau eu acel wind X? Pai il iau ori de la Microsoft moca de la ei de pe site, ori il iau de la un prieten care are o copie, sau pot lua eu de pe net o copie, dara sa fie wind X exact ca cel care am eu pe calc si vreau sal rad.Deci nu-i nevoie de nici un program ce spuneai tu sa clonezi sau ce mai spui ca altfel nu merge.
Ce anume nu merge din ce am spus eu, arata, explica ce nu-i corect ce am spus poti?

Uite aici mai clar.Am pe laptop wind 7 Ultimate 64 bit ok? Ce fac? Pai formatez gardu total, poate de am ceva de salvat salvez inainte pe ceva extern, iau de la un prieten un wind 7 ultimate 64 bit si il instalez la mine pe laptop. Apoi il inregistrez cu key-ul de pe spatele laptpuui si aia e tot, am terminat lucrarea.Deci acel wind 7ultimate il iau ori de la un prieten care il are original, ori de pe net sau ceara de la Microsoft.

Offf cred ca acum mi-am adus aminte de ceva.Nu stiu sigur dara in RO vin tot felul de rahaturi de wind instalate care de fapt nau licenta decat pentru ce sa instalat pe el, adica strict acel wid laughing s-ar putea nu stiu sigur, poate tu despre asta vorbesti.Nu stiu frate ce este in RO ca am auzit ca sunt si laptopuri fara wind noi sa le cumperi., eu asa ceva in america n-am auzit si n-am vazut in viata mea.In america orice calculator ar fi ca e laptop cai desktop toate vin cu wind pe ele si acel wind este original, cu licenta, poti sa-l stergi, sal pui iar de pe orice alt discu cu wind de oriunde ar fi.
Da cred ca am citit tot pe net ca la voi vin ceva laptopuri cu wind e ceva gen cred ca o licenta se foloseste la o mie de laptopuri si daca pui alt wind, ceara daca este ca si al tau dara e de pe alt Cd pa si la gara laughing, Da e tot ce se poate cum zici tu.
Deci cred ca stiu acum despre ce vorbesti.Sincer eu vorbesc despre calculatoare NORMALE voi acolo in RO aveti calc ANORMALE laughing dara asta e.In america pai odata ce cumpar un laptop pai cumpar cu tot cu licenta, licenta aia e doara a mea strict a mea nu o licenta la un tir de laptptopuri laughing, da acum am inteles tu trebuie sa copii strict acel wind de pe laptopul ala ce vrei sal razi si sal pui iara.Pfff man aia is niste nu stiu cum sa le zic romanii europenii nu stiu cum sa jumuleasca oamenii sincer de bani.Pai frate de ce dau eu un snop de bani pe o rabla de laptop? Pai aia e licenta mea frate personala laughing,dara nu aia vor sa faca bani din orice laughing daca ar putea nu stiu cred ca var vinde si cablurile de alimentare separat,cu incarcatoru separat laughing nu mai stiu aia cum sa faca bani. Oricum nici nu vreau sa cumpar ceva din RO, ceara deas locui acolo mias cumpara lucruri tot din america laughing aia is numa banditi, plus de asta nici de wind nu vreau sa aud, dara na acum fiecare cu ce posibilitati are.
Ok acum am inteles despre ce vorbeai tu, deci scuze daca am spus ceva naspa, dara sincer nu ai explicat bine.Deci tu clonezi exact acel wind de pe calc ce vrei sal reinstalezi.Acum e clara, asa daca ziceai de la inceput pricepeam. laughing dara cum eu is invatat cum e pe aici aia e, scuze daca te-ai simtit cumva deranjat.Numa bine.

| flixbuster a răspuns:

Ce scriu mai jos este pentru Windows 10.

Licenta trial Enterprise (singura disponibila oficial la download pe site la Microsoft) expira in 90 de zile.

Licenta OEM nu expira dar este "legata" de sistemul pe care a fost instalata (nu este transferabila pe alt sistem).

Licenta FPP nu expira si nu este legata de sistemul pe care a fost instalata (este transferabila pe alt sistem - insa din acest motiv costa dublu cat o licenta OEM).

Transferabila = se activeaza online la Microsoft pe alt sistem
Netransferabila = nu se activeaza online la Microsoft pe alt sistem

| MajinVegeta a răspuns:

Cel mai bine e sa ai tu sticku/DVD-ul cu windows, sa-l poti instala de cate ori vrei tu, cea mai buna licenta e cea retail care poate fi folosita si la alte pc-uri, de exemplu daca ti s-a stricat, sau il schimbi mai poti folosi keya, cele OEM vin odata cu sistemu, sau se folosesc numai pe un sistem atat.

| adolescenta2002 a răspuns:

Buna windows nu expira indiferent de modelwinking

| reemix a răspuns:

Licenta nelimitata ieftina pe https://storygram.ro/

| Palaurul a răspuns:

Esti mai prost decat prevede legea! De ce nu iti faci selfie cu un pistol? Distrusule!