| DanielCluj a întrebat:

Laptop Dell D 610.Nu reusesc instalarea Windows XP, sistemul "Ingheata"(nu mai continua instalarea si nu mai functioneaza touchpad-ul) cand mai sunt 34 minute(cand se instaleaza "Installing Devices). Incercat si cu alt cd (primul xp professional,al doilea Home edition),schimbat memoria,DVD-rw,scos placuta wireless,dezactivate toate dispozitivele din Bios, scos tastatura, schimbat procesor,

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Încearcă un windows 7.
XP e cam mort de-acum...

| DanielCluj explică (pentru mihai69):

Pe laptopuri mai vechi este mai fiabil XP-ul, merge chiar mai rapid decat W 7.Am sa incerc ce-ati recomandat.Dar totusi, care sa fie explicatia? Eu zic ca doar placa de baza mai raminee in discutie.

| mihai69 a răspuns (pentru DanielCluj):

Ar mai fi şi Vista, dar nu-l recomand nimănui...
Win 7 e totuşi matur şi stabil. Dacă ai 4 GB de RAM, merge uns.

| mihai69 a răspuns (pentru DanielCluj):

PS, că nu doar mi-e lene să editez răspunsul anterior, ci vreau să ai și înștiințare de răspuns nou. Mai poți încerca fie un CD de Ubuntu (sau alt LINUX) live, fie cu un disc Hiren boot CD care are o variantă live de win XP. Dacă pornește cu unul din astea, laptopul e ok, dar nu „se pupă" cu ce vrei tu să-i pui ca s.o.

| DanielCluj explică (pentru mihai69):

1.N-am instalat niciodata Ubuntu sau Linux, laptopul vreau sa-l vind si la nimeni nu-i trebuie aceste doua sisteme de operare.2.Laptopul este cu port serial si este cautat de cei care fac diagnoza auto, culmea multi cer Windows XP(pentru diagnoza), cica se pliaza mai bine pe masinile mai vechi.Voi incerca un windows 7 si revin cu raspuns.Multumesc de sfaturi.

| mihai69 a răspuns (pentru DanielCluj):

Nu am spus să îl instalezi, ci doar să vezi dacă pornește. Așa te convingi că d.p.d.v. hardware nu are nimic.