| Maguraa713 a întrebat:

Laptop-urile ultaportabile sunt bune pentru un student? Merita sa iei unul sau mai bine cumperi unul de gaming?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Laptopurile sunt recomandate celor care lucreaza si au nevoie de computer portabil, fiind construite special ca sa fie usor de transportat, pentru ingineri care se deplaseaza la locul proiectului, sau pentru studenti si cei care au nevoie sa-l poarte frecvent la ei.
Jocurile sunt indicate sa se puna pe PC, fiindca un laptop are cu totul alta folosinta, fiind mult prea scump si delicat sa-l dai unui copil, ca sa loveasca cu pumnul in el, cand se joaca.

| NLS a răspuns:

Bineinteles ca-s bune si mai ales utile, datorita dimensiunilor mai reduse, DAR:

1) nu cu procesor de 1Ghz, cum ai ales acum cateva zile

2) nu cu un ecran foarte mic, decat daca o sa il conectezi la un monitor.
Va trebui sa scrii proiecte, lucrari, si e un chin sa te holbezi la un ecran de 13" mai multe ore.
15.6" sunt mult mai ok, si nu mi se par prea mari,
nici ca dimensiuni, nici ca greutate.
Au undeva la 1, 6-1, 7kg.

PS: pentru a nu obosi ochii inutil, e bine sa aiba rezolutie FullHD (1920x1080 sau 1920x1200 in functie de formatul ecranului)

3) daca ai nevoie de programe specializate (programe de proiectare 3D, arhitectura, simulare, automatizari, programare, etc), in functie de profilul la care intri, o sa ai nevoie de un laptop cu procesor mai puternic, si cu video dedicat (asta daca ai nevoie de portabilitate, altfel, mai indicat ar fi un desktop).

Tin minte ca aveam un CeleronD in facultate, si abia mergea SolidWorks2007. Nu mai stiu ce grafica aveam, probabil FX5500 de la nVidia (sau mai rau decat atat).
Ne-a zis profesorul din start ca avem nevoie de sisteme decente pentru a-l rula.

Daca o sa intri la finante banci, geologie, litere, drept, etc, e ok orice are 4 nuclee la o frecventa decenta (incepand cu 2.2-2.3GHz) si e de generatie noua (ca sa aiba grafica Vega7-Vega8 sau Iris Xe, ca tot ziceai ca vrei si niste Roblox).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt în general foarte bune dacă călătorești sau lucrezi în pat.
Îți recomand Asus vivo book 14, se poate face și tableta și in plus e foarte calitativ(îl folosesc de un an și ceva)