| anonim_4396 a întrebat:

Laptopul a devenit încet-încet un accesoriu de bază din viața noastră chiar și atunci când călătorim fie în scop de afaceri fie numai pentru relaxare. Totuși de multe ori se întâmplă să folosim laptopul nostru acasă, conectat la priză, în locul PC și în astfel de cazuri probabile va intreb cum ar fi mai bine și mai sănătos pentru laptop : să păstrezi bateria în laptop sau s-o îndepărtezi?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cata introducerea pentru o simpla intrebare. Toate laptopurile mele + cele 10 care le am la birou eu si colegii mei stau non stop in priza cu bateria in ele fara nicio problema

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodată nu este recomandat overcharging, nici la un laptop și nici la un telefon. Atâta timp cât alimentezi, trebuie sa fie in condiții normale - trebuie sa fie deschis laptop-ul, sa se epuizeze energia cât timp este conectat la cablul de alimentare. După ce ai terminat treburile cu laptop-ul, Închide-l sau lasă-l deschis și lasă sa consume curent din baterie (lasă-l cât de mult se poate) - obligatoriu, deconectează cablul de alimentare.

Așa poți sa eviti un scurtcircuit sau uzarea serioasă a bateriei in timp.

PS: nu e necesar sa îndepărtezi bateria.

Funda?; x

| LPCTSTR a răspuns:

Eu o păstrez de 7-8 ani încoa și ține tot 2 ore și ceva (1 și 45 pe High Performance).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din al meu nici nu se poate scoate bateria fără să-l desfac de tot, ține-o înăuntru că nu se întâmplă nimic.

| GdX a răspuns:

Tine-l bagat in priza ca nu are nicio treaba. La servicu toate cele peste 200 de laptopuri raman in priza si pornite tot timpul, doar le blocam seara si nu au nicio problema, merg foarte bine. P.S. Cine... isi ia laptopul in vacanta? laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Aoleo straight face, mai ceri și funda pe ceva total-parțial eronat și niște pași inutili?
Absolut niciun dispozitiv nou nu mai este capabil de "overcharging" și cred și sper că știi și de ce (dacă ar exista un posibil overcharging, mai mult ca sigur că telefonul sau laptopul nou nu va ține nici măcar 3 ore de la achiziție căci îi va exploda bateria (de aceea absolut orice dispozitiv cu baterie va deschide circuitul când bateria e full (altele și scad input flow-ul când ajunge undeva la 95%)).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Dacă este vorba de o baterie lithium Ion, atunci nu se pune problema de overcharging. Au un circuit care nu permite supraîncărcarea
Pentru alte baterii, da. Poți sa te informezi, răspunsul nu este deloc eronat. Doar incomplet happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Să înțeleg că ai luat un laptop cu baterie Nichel-Cadmiu?