| patrysss a întrebat:

Laptopul, Acer Aspire, nu îmi citește sd cardul. Nici când bag cablul de date în aparatul photo nu îmi citește deloc... Ajutați ma. Mulțumesc

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Stai să înțeleg: e vorba despre același card, și în aparatul foto, și separat, introdus direct în laptop? Dacă da, atunci mă tem că e cam mort cardul tău.
Ca să te convingi, încearcă și cu altul - dacă ăla merge... e clar.

| patrysss explică (pentru mihai69):

Da este același card. O sa încerc cu un alt card...

| anonimg a răspuns:

Câteodată merge doar cu un simplu restart al calculatorului.
Dar întotdeauna va merge dacă vei debloca adaptorul cardului de memorie.

| Bizon95 a răspuns:

Da-i un reboot la calculator
eventual da-i un reboot cu sd-card-ul/aparatul foto connectat

daca tot nu merge, du-te la un specialist s-ar putea sa trebuiasca reinstalat windows-ul pentru ca serviciul de detectie al chestiilor "removable" connectate la calculator nu mai detecteaza nimic, sau ai alta problema si mai grava (controller de usb defect... sdcard readerul intern poate fi connectat tot intern pe usb)

| NGheorghe a răspuns:

Mai încearcă in vreo doua trei aparate si dacă nici alea nu ți-l citesc înseamnă ca sd-cardul e stricat. Foarte putini știu sa recupereze datele de pe el (trebuie zgâriat până descoperă firele de la chip si acolo se fac noi conexiuni) dar se poate.

| patrysss explică (pentru NGheorghe):

Am încercat în 3 laptopuri și merge. Doar în al meu nu