| Emmil a întrebat:

Laptopul meu funcționează foarte încet. La un moment dat mi-a spus cineva să îmi pun o aplicație (nu știu ce anume era, ceva pentru laptop) ca să funcționeze mai bine. Nu prea mă pricep, știți care sunt motivele sau ce anume trebuie să-mi instalez?

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu exista aplicatii care sa faca minuni.
Spune mai bine ce procesor are, si cat RAM,
ce Windows ai instalat (XP, Vista, 7, 8, 8.1, sau 10), si cand a fost instalat ultima data.
Mai exista si posibilitatea sa ai racirea slaba, sau sa fie pasta termica dintre procesor si radiator uscata, dar si acestea tot la cresterea temperaturii duc.
Daca te intereseaza sa il optimizezi pentru a-l folosi la capacitatea maxima de care e in stare, spune intai ce componente are, si pe urma iti spun daca castigi ceva instaland alta versiune de Windows, mai potrivita pentru el, sau daca e cazul sa cumperi un SSD, sau sa mai adaugi niste RAM.

| Emmil explică (pentru NLS):

Am procesor Intel Core i3, Windows 10 - instala acum un an și ceva. Persoana respectivă mi-a zis de SSD.

| NLS a răspuns (pentru Emmil):

I3 e o familie intreaga de procesoare, primul i3 a aparut in 2010, ultimul de cateva saptamani...
E o diferenta uriasa intre cel din 2010 si cele actuale din ultimii 2-3ani, asa ca spune-mi modelul procesorului, si cat ram are.
Deasemenea, ar fi util sa stim modelul exact al laptopului, pentru a afla cat RAM suporta in totalitate.

Primul pas ar fi sa cumperi totusi un SSD.
Daca laptopul e mai vechi de 5 ani, cel mai probabil nu are slot pentru SSD M.2, asa ca tot ce ramane e sa cumperi un SSD in format SATA (2.5").
Daca si dupa ce pui SSD ul se misca rau, contacteaza-ma pe privat sa iti spun exact ce sa bibilesti la Windows pentru a se misca bine. (aplicatii moderne dezinstalate si inlocuite cu altele, servicii inutile oprite, cortana si telemetria oprite, auto Updates blocate, totul de la Privacy pe OFF, mai putin Camera si Microfonul... Etc)

Putem incerca sa facem toate astea si acum daca vrei (inainte sa iei SSD) dar adevaratul spor de performanta va veni dupa ce cumperi unul.

Modelul procesorului si cantitatea de RAM le afli cu CPU-Z. (primul TAB ofera informatii despre procesor, apoi ai SPD si Memory, acolo gasesti informatii despre RAM... Cantitate, frecventa latenta, si cate sloturi ai, respectiv cate ai ocupate).

https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.96-en.zip

| Emmil explică (pentru NLS):

Procesorul meu - Intel(R) Core(TM) i3-7100U CPU @ 2. 40GHz 2.40 GHz
ram - 4, 00 GB
modelul laptopului - Asus X541UA-GO1301 cu procesor Intel Core i3-7100U 2.40 GHz, Kaby Lake, 15, 6", 4GB, 500GB, DVD-RW, Intel HD Graphics 620, Endless OS, Silver
Iar laptopul il am de aproape 3 ani.
Am instalat CPU-Z, dar nu prea inteleg ce imi arata acolo, is complet pe langa. Nici aici nu prea stiu ce informatii ti-am dat despre laptop. Oricum, iti multumesc mult de tot pentru ajutor si implicarehappy

| gabicoo a răspuns:

CCleaner

| Zuzu1991 a răspuns:

Incearca pe rand, vezi care merge
1. voodoo
2. slujba la preot
iar, cand te saturi de crezut in minuni, incearca
3. cumparat un laptop mai performant sau macar ssd si memorie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trimite-mi mesaj te ajut eu

| Emmil explică (pentru anonim_4396):

Nu pot să-ți trimit mesaj, sunt membru junior.

| Emmil explică (pentru anonim_4396):

Am primit mesajul tau, dar tot nu-ti pot raspunde. Imi spune ca statusul de membru junior nu-mi permite sa-ti trimit mesaj. Merci oricum!

| Ødegaard a răspuns:

Defragmentare