| wolder a întrebat:

Laptopul meu se incalzeste foarte tare in partea stanga, e ca o soba pe care nici nu poti tine mana dupa doar 30 de min de folosire... Ce sa fac?
Am zis ca e din cauza virusilor, dar si cand am rezolvat cu ei si am scanat bine tot asa face?
Vi s-a intamplat? Ce ati facut?
Multumesc

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da e normal dacă nu este curățat de praf și exploatat cum nu trebuie, adică ținut în pat direct pe pat fără a pune ceva sub el, ținut pe genunchi și i se opturează aerisirile.Recomand să îl duci la un service săîl curețe de praf.La noi operația asta costă 60 de ron și o recomand să o faci o dată la 3-6 luni, depinde de mediul unde îl folosești. Dacă îl folosești într-un mediu cu mult praf recomand să faci operația asta la 2 luni.Virușii nu au nimic deaface cu lipsa ventilării hardware-ului din cauza depunerilor de praf, praful fiind dușmanul oricărei componente electronice sau oricărui aparat elecronic.Succes

| ombladon a răspuns:

Cumpara un laptop pad cu coolere

| valentingb a răspuns:

Fie coolerul nu se mai invarte, fie il tii pe brate, fie e plin de praf si scame.

| al3xander a răspuns:

Da si la mine se intampla la fel. l-am desfacut si i-am curatat cooler-ul (era tot plin de praf si numai ventila aer-ul). virusii nu au treaba si tine laptop-ul pe o suprafata plata (pe masa, birou etc.) ca sa poata ventila nu in brate, pe canapea etc.

| vrelian a răspuns:

Este o riie de latopt de aia face asa.acolo in acea parte unde simti tu fierbinte se afla procesorul. unele laptopri sint facut naspa, prost li se pune un ventilator f mic care tot timpul lucreaza si de abia face fata sa raceasca. apoi mai sint laptopri facute naspa ca sistem de racire au grilul ala pe unde absorb aerul chiar pe fund si aproape ca nu ai picioare sau cauciucuri inalteapoi se poate sa fie plin de praf cum zicea careva pe aici.cauta uitate sa vezi ce si cum este ventilatorul.si poti verifica si daca se roteste ca se vede fara sa desfaci nimic.ventilatorul este pe fundul laptopului. apoi mai este o chestie aiurea ca laptopul il tii pe pat saupe fotoliu sau pe brate si obturezi grilul ala pe unde ventilatorul trebuie sa absoarba aer si normal se incalzeste de prajesti oua pe el.deci ia ceva o carte ceva dur pe care sal asezi astfel incit pe sub laptop sa circule aerul.sint si laptopuri ce nici nu le auzi.cum sint Sony, sau Lenovo thinkpad.altele zici ca sint avioane asa se aude ventilatorul.deci depinde de firma care a facut acel laptop si restul cauta, verifica cum am zis. daca pina acum nu facea asa sau nu se incalzea asa tare atunci verifica de praf, verifica daca ventilatorul lucreaza.desi eu cred ca lucreaza ca de nu lucra se inchidea laptopul singur pentru a nu arde procesorul. poate fi si sa lucreze foarte greu procesorul din anumite cauze.virusi cum ai zis sau programe defectuoase etc. daca nu te pricepi mergi la cineva care stie ce si cum.chiar de scapi de virusi procesorul tot greu merge pentru ca aia au lasat pe undeva ceva damage, deci daca tot nu si nu merge atunci formateaza si reinstaleaza iar windowsul.asta daca inainte laptopul nu avea simptomele de acum.

| Shobo91 a răspuns:

Daca tu crezi ca a-i fi putut capta vreun virus e bine sa faci o devirusare cu un antivirus bun (recomand BitDefender 2013), intrucat sunt virusi care tin procesorul la capacitatea sa maxima, non-stop, astfel cooler-ul nemaiputand face fata, procesorul se infierbanta! asta daca procesorul se afla in zona calda!

| shinelikeastar a răspuns:

Cumpara-ti o chestie de aia care leaga de laptop prins USB, iti raceste laptopul. Si data viitoare cand stai ore intregi la el ...vezi sa aiba pe unde respira jos sub el, ca de aia se incalzeste.

| JollyJulieta a răspuns:

Se incalzeste pentru ca trebuie sa se aeriseasca, in fine totusi e normal sa faca asa dar trebuie sa il aerisesti altfel o ia razna.Mi se intampla mereu

| daniel03 a răspuns:

Nul tine pe brate, ai grija ca caile de aerisire de la cooler sa nu fie blocate de ceva, curatal lunar! Tias indica si un cooler extern pentru siguranta si pentru o cat mai buna functionare. Daca problema persista, du-l la un service big grin

| caracoperchelita a răspuns:

Nu-i asa ca ai o aerisire in partea stanga nu? pai daca e asa sa nu pui mana acolo sau sa nu pui lucruri care pot sa astupe acea aerisire, pentru ca laptop-ul se incalzeste!
sper ca ti-am fost de ajutor!

| BV_Curatare_Laptopuri_1984 a răspuns:

Va recomand cu "caldura" : facebook.com/laptopcurat

| Feri_Romeo_1978 a răspuns:

Da si mie mi se ancalzeste laptopul am desfacut bucati am curatat degiaba tot asa ai

| Istetul a răspuns:

Asa imi face si mie.