| Alexandru390 a întrebat:

Laptopurile ce au ram on board, adică lipit de placa de bază, sunt ceva mai bune? Adică ramul on board este mai bun decât cel înlocuibil cu slot?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, nici macar nu prezinta avantaje: cand vei vrea sa faci upgrade, daca placuta noua are o frecventa mai mare, ambele vor opera la frecventa cea mai mica, adica a celei onboard.

| Alexandru390 explică (pentru LPCTSTR):

Ce crezi? Să îmi iau un laptop cu ram on board sau cu ram upgradable?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Alexandru390):

Daca laptopul atinge performante care nu necesita upgrade urgent in viitorul apropiat, onboard este ok daca este singura optiune.
Daca tu preferi modularitatea performanta-cerințe programe, adica ai nevoie de cel mai nou si cel mai puternic, atunci ramii detasabili sunt optiunea perfecta.

Per total, daca laptopul este relativ performant acum, n-ai avea de ce sa faci upgrade in viitor.

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Majoritatea laptopurilor cu procesor economic (U) din generatia a 10 (si unele din generatia a 9-a) au RAM-ul lipit de placa de baza.
Ultrabook-urile cum s-ar zice, sau cele care aspira partial la acest statut.
Laptopurile adevarate, cu procesoare puternice, inca au sloturi, dar pretul urca considerabil.

E exact acelasi lucru, memoria e tot aceeasi, aceeasi frecventa, aceeasi latenta, doar ca cipul de memorie nu mai e cositorit de o placuta (PCB-ul placii RAM) ci e cositorit direct de placa de baza.

Daca ai doar RAM onboard, si e o cantitate respectabila... minim 8GB, preferabil 16GB, atunci merita cumparat, cum a zis colegul.

Daca are si un slot unde poti tu introduce o a doua placa, e si mai bine, dar trebuie sa cumperi o placa cu specificatii identice (capacitate, frecventa, latenta) alfel vor aparea probleme.

DEZAVANTAJ principal: daca nu iti va ajunge cat are, un upgrade e imposibil, (sau e posibil pe jumatate, daca ai si un slot de memorie in afara de cel onboard.)

DEZAVANTAJ secundar: daca din intamplare se arde, schimbi tot laptopul, in loc sa schimbi RAM-ul. Noroc ca RAM-ul e in general rezistent, si daca cipul nu e defect din fabrica (se intampla la brandurile "ieftine" destul de des, gen GOODRAM, APACER, ADATA si altii), sunt foarte mici sansele se se defecteze, mai ales daca conectorii (slotul) ies din ecuatie.

AVANTAJ: scad sansele de a primi erori, pentru ca contactele sunt cositorite, fac contact perfect, nu se misca in slot in urma unor socuri.

| JicaContra a răspuns:

NU, nu sunt mai bune, dar ideea e ca face laptop-ul mai compact, din cauza ca nu mai exista slotul si nici "pinii" memoriei

si iti iei un laptop cu memoria lipita numai daca esti multumit de cantitatea de memorie, altfel, daca vrei upgrade, evident ca trebuie sa ai cum sa o faci