| decastelica1244 a întrebat:

Laptopurile resigilate(refurbished) vin cu incarcatoare? Am dat acum comandă de unul dar nu stiu dacă vine cu încărcător

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Vanzatorul trebuie sa specifice pe site. Suna vanzatorul (in cursul zilei) sau contacteaza-l prin email.

| decastelica1244 explică (pentru anonimg):

Am uitat să specific că l-am comandat după cel.ro, am întrebat la acel produs dacă vine, aștept să răspundă mâine

| relian a răspuns:

Refurbished nu inseamna resigilat,nici vorba,inseamna ca acel produs,in cazul tau laptop,a avut probleme,a fost vandut nou,sau inainte sa fie vandut s-a defectat,ori era defect deja,cel care la cumparat la dus inapoi,a fost trimis la fabricant, ala la reparat, la verificat si l-a trimis din nou la vanzare, asta inseamna refurbished ok?
E bun daca ai inteles. Daca vine cu incarcator? Normal vine exact asa cum vine orice laptop nou, singura chestie e ca a mai trecut odata pe la ala care la facut.
Uneori astea pot fi mai bune ca cele noi noi, in sensul ca de data asta sigur a fost verificat mai cu multa atentie decat de obicei.
Deci el vine cu tot cea avut atunci cand a fost nou si pus la vanzare prima data.

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, ar fi de prost gust sa le dea fara. Mie unuia imi suna absurd sa nu vina cu alimentator.

| NLS a răspuns:

Refurbished nu inseamna resigilat.

Produsele refurbished sunt in general produse business/premium, cu constructie foarte solida, folosite in companii.
O data la cativa ani sunt inlocuite cu altele noi, si astfel ajung sa fie vandute la un pret derizoriu
unor magazine ce inainte de vanzarea lor, se asigura ca produsele sunt pe deplin functionale, le curata de praf,
si le impart pe categorii in functie de stare
(Ca nou,
Usoare urme si zgarieturi pe carcasa,
Usoare urme de uzura si zgarieturi pe ecran, etc)

De regula vin cu incarcator (2 dintre tabletele cumparate nu aveau incarcator original (Huawei), insa aveau incarcator Samsung cu aceleasi caracteristici).

Daca produsul nu vine cu incarcator,
sau daca acumulatorul e defect si produsul functioneaza doar la priza, e specificat acest amanunt, obligatoriu cu litere usor lizibile.
***Asta la vanzatorii seriosi, nu la Cel.ro***

(am cumparat incepand din 2015 -
4 laptopuri,
si 3 tablete, pentru cunoscuti, vecini, toate au venit cu incarcator).

| decastelica1244 explică (pentru relian):

Ok..mulțumesc, dar are windows 10 home in cazul meu, are si drivere instalate?

| decastelica1244 explică (pentru NLS):

Si cine sunt acei vânzători seriosi? Si prin cei de la cel.ro nu sunt seriosi?

| neludana2000 a răspuns:

Stai linistit vine cu absolut tot, si cu garantie.

| NLS a răspuns (pentru decastelica1244):

1. produsele refurbished sunt cele de care ti-am spus deja: produse de calitate superioara, folosite cativa ani in companii.
In principiu, sunt Second Hand, si cateva generatii in urma, insa sunt EXTREM de bine construite, sunt produse care au costat acum 4-5 ani 1000+ euro, si tu le cumperi astazi cu 150.

Produsele resigilate: sunt produse ce au fost returnate de cumparatori magazinului, pe motiv de nemultumire, sau incompatibilitate cu alte produse cu care produsul achizitionat AR FI TREBUIT sa functioneze.
Dupa o inspectie, daca se stabileste ca nu au nici o problema, sunt vandute mai departe, ceva mai ieftin, si sub numele de "produs resigilat".

Cel.ro isi bat joc de garantii, la toate categoriile de produse, noi sau SH, asta in special in cazul persoanelor fizice.
Cunosc o firma ce cumpara de ani buni de la ei, si nu au avut nici p problema cand au trebuit sa returneze produse la garantie, insa cu persoanele fizece, e jale.

2.
https://www.interlink.ro/calculatoare-second-hand

https://www.samwise.ro/catalog/calculatoare-15

https://www.diabloscomputer.ro/

https://www.it-sh.ro/sh/calculatoare-second-hand/

https://www.pchouse.ro/calculatoare/calculatoare-refurbished.html

Sunt mai de incredere decat cel.ro cand e vorba despre produse refurbished.
Daca doresti produse noi, atunci PcGarage, eMag, Altex sau Domo, sunt alternative mult mai de incredere.
Sau orice magazin local de calculatoare mai rasarit.

| decastelica1244 explică (pentru NLS):

Am dat deja comanda după cel.ro, sper sa nu am probleme...O să încerc să-l supun la tot ce se poate in acele 14 zile de retur

| NLS a răspuns (pentru decastelica1244):

Si da, produsele refurbished vin cu Windows si toate driverele instalate.
La pornire trebuie sa alegi doar limba.

Tu nu mai ai de instalat decat ce folosesti suplimentar: o imprimanta, webcam, sau softul de control pentru mouse, casti... (daca ai cumva un model cu RGB).

| relian a răspuns (pentru decastelica1244):

Vone cum venea si nou, in cazul tau adica in RO nu stiu, in restul lumii sau undes eu nu exista clculator de care o fi sa vina fara wind pe el sau un program de operare, din cate am citit in Ro se intampla si astfel de minuni laughing

| Loser2020 a răspuns:

Da.

| figarro a răspuns:

Da, toate produsele refurbished se livreaza in mod normal cu toate accesoriile originale si in stare foarte buna de functionare. Singura diferenta fata de resigilate de exemplu (care sunt altceva) este ca produsele refurbished arata mai multe urme de utilizare, fiind totusi folosite o perioada mai indelungata.

Uite aici mai multe informatii: https://shopniac.ro/produse-refurbished-4925/

| SSMarius a răspuns:

Am cumparat un laptop second hand de aici si a venit complet https://www.dell-outlet.ro/laptop/laptop-second-hand.html Dupa cateva luni am avut o problema cu tastatura in garantie insa mi-au inlocuit contracost. cica au gasit lichid. la pret decent 130 lei motiv pentru care nu am comentat.