| VladutAnghel a întrebat:

LG G6 sau Samsung Galaxy S7 Edge. Care e mai bun din toate punctele de vedere inclusiv design. Multumesc!big grin

Răspuns Câştigător
| EX_AL_2002 a răspuns:

Salut Vlad!
Pai, hai sa iti spun diferentele dintr-e aceste doua telefone si la final sa tracem o concluzie.
Prima diferenta ar fi dintr-e procesoare. LG G6 are un procesor cu patru nuclee, cu o frecventa de 2350 + 1600. Samsung Galaxy S7 Edge, are un procesor cu opt nuclee cu o frecventa de 2300 + 1600. Sistemul de operare se poate actualiza pe amandoua telefonale, deci asta nu este o diferenta. Memoria interna difera la amndoua telefonele. Pe LG G6 poti sa adaugi un card microSD de pana la 2 TB, in timp ce pe Samsung Galaxy S7 Edge, poti sa adaugi un card de pana la 256 GB. Capacitatea bateriei la LG G6 este cu 300 mAh mai mica decat a lui S7 Edge, care are 3600 mAh capacitatea bateriei. Camera pe LG G6 este o camera duala de 13 MP. Ambele camere, au fiecare rezolutia de 13MP. Samsung Galaxy S7 Edge are camera de 12MP, iar aceasta nu este una duala. Ambele telefoane fac filmari si poze cu rezolutii 4K.

DESIGN-UL.

LG G6
Ecranul acopera aproape toata suprafata telefonului. Pe spate camera iese putin in evidenta, dar nu indeajuns incat sa te incomodeze. Senzorul de amprente al lui LG G6 este situat pe partea din spate a telefonui, sub camera.

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE
Ecranul telefonului este foarte bun. De asemenea acesta are marfini curbate cu diferite functii. Senzorul de amprenta este integrat in butonul de HOME. Pe spate, camera iese putin in afara, dar cum am spus mai sus, nu iese indeajuns de mult incat sa te incomodeze.

CONCLUZIE
Daca esti Gamer si iti place foarte mult sa te joci, iti recomand sa iti cumperi telefonul celor de la Samsung.
Daca iti plac retelele sociale foarte mult si faci foarte multe poze, iti recomand sa iti cumperi LG G6. De asemenea, si Samsung Galaxy S7 Edge face poze bune, dar nu ca LG G6. Acesta este ajutat si de camera dubla pe care o are.

Acum este decizia ta. Totusi, daca te gandesti mai intai la marca ti-as recomanda S7. Dar nu o sa ai garantia ca nu se blocheaza ( stiu ce zic, pot sa spun ca am vazut cum se blocheaza S7 in timp ce umblii pe el ). Daca esti rabdator, ai putea astepta pana se lanseaza LG V30 sau ai putea sa strangi bani sa iti cumperi un S8. Totusi daca alegi prima varianta, uite aici un articol scris personal de mine despre LG V30 : https://urbanteh.ro/lg-v30-toate-zvonurile-intr-un-singur-loc/. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai si alte intrebari, poti sa ma contactezi pe mail. Adresa de mail o gasesti pe site. happy

La revedere! O seara faina!

10 răspunsuri:
| DreamerBoy a răspuns:

Buna.
Dupa parerea mea, Samsung Galaxy S7 Edge este mult mai performant din toate punctele de vedere, atat tehnic, cat si pentru design.
Pa, pa.

| Rommeo a răspuns:

Lg-ul a dezamagit in ultimi ani, G4 si V10 au fost cu problema bootloop-ului, g5 un mare fail si G6 are cam aceiasi soarta ca si G5-ul, Le au scazut foarte mult vanzarile cu aceste doua modele G5 si G6. Nu prea as recomanda Samsung dar daca tie ti place mai degraba mergi pe Samsung decat pe LG.

| VladutAnghel explică (pentru Rommeo):

Daca nu Samsung atunci ce telefon cu bugetul de 27 de milioane? Si de ce G5 e un mare fail?

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

LG G6: de ce? camera buna, ecran bun, luminos, camera excelenta cu stailizare foarte buna, design premium, performante excelente in orice joc

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru VladutAnghel):

La 27 de milioane iti iei lejeeeer un LG G6 la reducere de pe quickmobile

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru VladutAnghel):

Poti sa iti iei pana in 27 de milioane Samsung Galaxy s6 Plus care este telefonul cu cel mai luminos ecran din lume, Huawei P10/P10 Plus sau un Xiaomi Mi6 toate sunt super telefoane esti norocos sa ai un buget asa mare pentru ele

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru VladutAnghel):

Mai poti sa iti iei pana in 27 de milioane un Asus Zenfone 3 Deluxe sau un Sony Xperia XZ

| Rommeo a răspuns (pentru VladutAnghel):

Da si tu o simpla cautare pe web si ai sa gasesti destule raspunsuri si ai sa te convingi si singur. Ca acum sunt la servici si nu am prea mult timp sa stau sa insir aici.

| Rommeo a răspuns (pentru EX_AL_2002):

Salut EX_AL_2002. Ce ai spus tu ai im mare dreptate dar vreau sa punctez 3 chestii din ce ai spus tu. 1. daca procesorul are 8 nuclee nu inseamna ca e si mai performant ca unul cu 4 nuclee sunt procesoare octa core de pe anumite flagshipuri care intr-un benecheck ramane in urma si cu cate 30-40 K in urma celui quad core. 2.Nustiu unde ai vazut tu ca G6-le suporta card de 2 Tb cand oficial este anuntat 256 gb dar sa fim sincer cine ar pune o asemenea cantitate de memorie externa pe un telefon, eu unul nu am auzit si nu am vazut sa puna mai mult de un 64 gb si foarte rar de 128 gb. Si 3. in cazul celor doua telefoane G6 si S7 edge, sa stii ca nu prea este relevant cei 300 mAh in plus de pe S7 edge pentru ca avand acel procesor cu 8 nuclee automat va fi mai hamesit dupa curent. Cam asa stau lucrurile daca intelegi.

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru EX_AL_2002):

LG G6 e mai bun la gaming decat S7 EDGE