| anonim_4396 a întrebat:

Luam 5 laptopuri la fix aceleasi specificatii, unul este Dell, unul este HP,unul este Acer, unul Asus si unul Lenovo, pe care-l alegeti?
Vreau un top si sa explicati de ce primul in top este primul si de ce ultimul in top este ultimul!
Funda!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

HP e praf cu fiabilitatea. Era candva. Acum e cam slabut.
Oricum, te uiti la garantie, la pret, eventual la materiale si review-uri de incredere, in special nu cele de la companii care ar accepta bani(sunt unele).

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ai teoretic aceeasi configuratie. Depinde ce anume urmaresti.

Daca urmaresti pret, atunci m-as uita la Acer sau Asus.

Daca urmaresti durabilitatea, atunci lenove, HP si Dell - cam pe aceeasi treapta, restul Acer si Asus. Dar e discutabil ce intelegi tu prin durabilitate - cum lucrezi, direct la el sau pui si un monitor langa, tastatura langa, ca un fel de desktop replacement...

Din punct de vedere al greutatii, daca te intereseaza, l-as lua pe cel mai usor. In general asta inseamna ca ar trebui sa te uiti un pic si la partea cu cat de rezistent este.

Deci, in concluzie, depinde la ce il folosesti.

| RB26DETT a răspuns (pentru cristimihailov):

Eu calitate am gasit doar pe HP, Dell si Acer, astea mi s-au parut ca au materiale de calitate, orice laptop, pana si cel mai neperformant, cel mai ieftin are carcasa de calitate, din cate am vazut, Lenovo am vazut si la 2 500 lei care avea carcasa destul de cheap, Asus am vazut unele de calitate dar astea mai ieftine sunt putin ciudate, colturile, cum agata etc. La Acer am vazut slab plasticul de pe capac, foarte moale in comparatie cu altele, in ultimul timp vad ca producatorii fac destul de multa economie, calitatea plasticului simplu, ala mai zgrunturos este destul de slaba, pana si pe Acer am vazut asta, ma uit la un laptop de acum cativa ani, amilo li 2727 [nu intocmai un laptop de calitate, de firma si nici performant, chiar vechi] calitatea materialelor este foarte buna, plasticul foarte foarte rezistent si se simte bine adica daca dai usor cu unghia pe el nu suna de zici ca nu e nimic dupa plastic, nu este asa zgrunturos, ma uit la un netbook de acum 2-3 ani Acer aspire one 725, dus, nu mai e nimic in ziua de azi dar calitatea carcasei este exceptionala, l-am scapat o data pe jos [era inchis] de la un metru si nu a patit nimic! Plasticul este de o calitate superioara multor laptopuri din ziua de azi! Singurele lucruri de calitate in ziua de azi sunt componentele hardware ca la carcase care si cum ii vine cheful... la performante sunt cam la fel toate, depinde de componente dar la calitatea materialelor, display-ul, rezistenta, bateria etc. difera de la un model la altul, din pacate unele mai proaste decat celelalte, un laptop cu o carcasa de calitate ar fi macbook dar nu sunt nebun sa dau atatia bani pe unul! Doar ca un macbook putin mai slabut decat un laptop de la marcile enumerate de mine pe la 2 400 lei costa dublu...

Răspuns utilizator avertizat
| RB26DETT a răspuns (pentru Buy_Sellers_1974):

Am un Acer, m-ai bagat in sperieti, obisnuiesc sa joc jocuri grele laughing) am un cooler, se incinge destul de tare cand joc gen far cry 3, asa in regim normal de functionare, browser +photoshop +virtualdj +office, toate deschise nu am probleme, nu se incalzeste prea tare...
Ai dreptate, Acer si Asus 'se dau mari' cu designul, laptopuri cat mai subtiri si hardware puternic, diferenta dintre un laptop si un desktop este foarte mare, un desktop ii pui un dita mai coolerul si nu ai probleme dar unui laptop ii pui un cooler dedesubt si vezi daca face sau nu poc... Nu am experimentat asta pana acum, sa mi se arda procesorul sau mai stiu eu ce, am avut un Acer aspire one 725 de care am spus mai sus, il foloseam la maxim cu al lui 1.3 dual core de la amd, temperatura maxima parca undeva la 70-80 grade parca, il incingeam de nu stiam ce-i cu el, nu s-a ars nimic, poate pentru ca este mai vechi si alte alea, tin sa precizez ca este foarte subtirel!
Mi-am luat Acer deoarece am mai avut in trecut si toti cei ce au avut Acer mi-au recomandat, mi-a placut si felul in care arata, mi-a placut tastatura ca este foarte practica, este un laptop destul de subtire, palmrest-ul nu se incalzeste cand ma joc, tastatura nu se incalzeste dar dedesubt este fierbinte laughing
Imi place sa am un laptop frumos totusi, cu o carcasa de calitate, aici Acer se remarca putin deoarece au acel patern de aluminiu brushat sau cum se cheama si este foarte confortabil si da un aer mai 'premium' Cu bateria Acer vad ca sta bine, de 2 ani pe netbook-ul ce inca-l mai am bateria functioneaza ca noua, ceea ce este un semn bun! Aveam o data un amilo pe care l-am precizat, acum cam 6-7 ani si jucam pe el SA:MP in prostie, mai ales vara cand erau 40 de grade tin minte ca se incingea de nu stiam ce-i cu el, se mai inchidea, il porneam inapoi, jucam, il ridicam, ii faceam vant, nu am patit sa mi se arda procesorul sau placa video etc.

Răspuns utilizator avertizat
| RB26DETT a răspuns (pentru Buy_Sellers_1974):

laughing))))) eu la laptopul ala vechi nu l-am curatat de praf in primii 3 ani laughing)) deloc si cand am suflat in ventilator am stranutat de 3 ori laughing)) nu prea m-am obosit sa-l curat de praf, totusi a supravietuit, asta care-l am acum il curat destul de frecvent, o data pe luna, cam asa...

Răspuns utilizator avertizat
| RB26DETT a răspuns (pentru Buy_Sellers_1974):

Imi place cum explici, stiu ca procesoarele imediat ce le scoti radiatoarele si ventilatorul de pe ele se infierbanta instant!
De curand mi-am luat coretemp si vreau sa vad in timp ce joc ceva, pe la ce temperatura ajunge procesorul cu si fara cooler.

Răspuns utilizator avertizat