| Elelei a întrebat:

M-am logat cu telefonul la router pentru a descarca o imagine de 19 mb. A durat o jumatate de ora. Altadata nu se intampla asta. Pot suspecta ca cineva se logheaza la routerul meu?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pentru router chemi pe cineva care se pricepe si este de incredere si il rogi sa iti schimbe parola la Ssid cu una cat mai lunga pe care ti-o notezi undeva intr-o agendawinking este acea parola la care te conectezi la wi-fi
apoi sa iti schimbe parola la administrarea routerului contul este diferit de conectarea la ssid de mai sus.
practic ca faci orice modificare routerului ai nevoie de accesul la pagina de administrare a routerului cea care de obicei are coordonatele de tip 192.168.0.x (0, 1 etc)
sa se dezactiveze functia WPS a routerului caci aceasta se poate sparge prin dictionare de key si brute force.
evident ca parola (criptarea ssid a routerului ar trebuie sa fie de tip WPA2)
pentru avansati daca cel pe care il chemi stie si manaca asta un update de firmware de pe pagina producatorului routerului este foarte bine sa se faca!
dupa aceste operatiuni nu trebuie sa iti mai faci chiar nicio grija.

8 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Instaleaza gratuit aplicatia Fing (https://play.google.com/......ps/details pe telefon si iti va arata cu exactitate cate (si care) dispozitive sunt conectate in reteaua ta.

| Elelei explică (pentru Ronnix):

Pentru router?! Poate pe pc vrei sa spui, nu pe telefon.

| 1320wizziz a răspuns:

Nu s-a stricat netu ma

| darrio2007 a răspuns:

Poti suspecta ca ai viteza mica la router sau telefonul e pe moarte.

| Elelei explică (pentru Simpatic):

Asa va trebui sa fac. Multumesc.

| Elelei explică (pentru darrio2007):

Nu e viteza mica la router. PC-ul merge bine. Nici telefonul nu e pe moarte.

| doctorandus a răspuns:

Depinde ce viteza a avut serverul, la celalalt capat al internetului. Deci: nu poti sa stii.

| darrio2007 a răspuns (pentru Elelei):

Esti sigur?