| anonim_4396 a întrebat:

M un laptop Asus f550jx cu urmatoarele specificatii:

I7 4720 quad core 4.5 ghz(overlocked)

nVIDIA gtx 950m 4 gb

12 gb de ram(upgrade)

15.6 full hd

Imi merge Gta 5 la ultra(very high) 120 fps

Watch dogs la ultra 113 fps

Bf4 ultra 140 fps

Far cry 4 ultra 130 fps

Crysis 3 ultra 140 fps

Ce jocuri stiti care sa fie mai solicitante decat cele de mai sus?
Precizez ca eu am maxim 35 de grade cu un pad cooler calumea..Pe langa pad cooler mi-am mai improvizat eu un sistem de racire care porneste cand trece de 30 de grade.

Overclockingul dauneaza?

Răspuns Câştigător
| BobiTheBoi a răspuns:

Dayz,ark survival evolved,Batman the arkham knight,Wolfenstein the new order/DLC the old blood,Mad Max,Titanfall, The crew, The witcher III, Uncharted 3, Tom Clancy's the division,The long dark,Dying Light,Mortal Kombat X,Middle-earth:Shadow of Mordor,Cod advanced warfare,Murdered soul suspect, The vanishing of Etan Carter, Kholat, Metal Gear solid 5, Assasin's Creed syndicate.

Sper ca sunt destule.

Dayz si Ark survival evolved sunt cam prost optimizate, adica Ark nu stiu daca l-au mai optimizat dar Dayz e rau, dar am vrut sa ti le spun pentru ca sunt 2 jocuri geniale, plus ca daca iti merge Dayz cu 20-30-40 frame-uri, ai un laptop calumea.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu crezi ca laptopul fiind nou ar trebui sa joci jocuri mai putin solicitante si mai putine la numar? Sa zicem ca ai 15 jocuri in laptop si joci zilnic toata ziua.Crezi ca laptopul e tractor rusesc sa duca 50 de ani? Nu crezi ca risti sa fortezi procesorul chiar daca e I nu stiu cat?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai sa ne uitam ce inseamna overlocking-ul.Dau un copy paste ca e mai rapid:
"Overclocking-ul reprezintă procedeul prin care o componentă hardware de calculator este forțată să funcționeze la frecvență mai mare decât cea specificată de producător. Componentele cel mai des overclockate sunt microprocesorul, memoria RAM, placa grafică și cipurile de pe placa de bază. Scopul este de a obține performanțe mai mari, fără ca acest lucru să ducă la instabilitatea sistemului. Acest procedeu poate conduce la economii, nefiind necesară achiziționarea unei componente mai scumpe și mai rapide, reversul fiind posibilitatea de a micșora durata de viață a componentei overclockate sau chiar distrugerea ei." Ramane sa gandesti tu daca e bine sau nu e bine sa faci overlocking si sa joci jocuri care forteaza procesorul.

| alexdonisa a răspuns:

Joaca rocket league, manecraft, darksiders 3, Need for Speed™ Most Wanted 2012

| BobiTheBoi a răspuns (pentru alexdonisa):

Alea sunt asa de solicitante ca iti merg pe un Core 2 duo cu o placa video varza cu 30 fps, ce sa zic de minecraft.