| saiyanul a întrebat:

Ma ajuta cineva sa gasesc un ssd pentru Lenovo ideapad 500-15 ISK? Di cum as putea sa-i imbunatatesc performantele? Si sa mearga tot timpul placa video dedicata nu cea integrata

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Http://www.crucial.com/......-500-15isk
din pacate nu ai slot de m2, cum naiba de nu ai ma mir

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/ssdnow-uv500-120gb-sata-iii-25-inch/
mai inca 4gb ram
intri la setari amd si pui pe placa video externa

| saiyanul explică (pentru RAY):

Se poate pune intern ssd pe langa cel normal? Am instalat fortnite si nu ma pot juca la ce rau merge

| RAY a răspuns (pentru saiyanul):

Nu,daca nu ai slot m2 nu se poate, doar daca cumperi un suport care sa inclocuiasca unitatea optica dar pierzi garantia

| saiyanul explică (pentru RAY):

Naspa atunci. Sper sa fac sa mearga fortnite ca ma mir ca nu merge...

| RAY a răspuns (pentru saiyanul):

Https://www.youtube.com/watch?v=RxlkQFaVXg8

cred ca da, dar mai adauga inca 4gb ram obligatoriu

| saiyanul explică (pentru RAY):

Pai am 8gb

| RAY a răspuns (pentru saiyanul):

Atunci esti ok vezi si de un cooler extern

| saiyanul explică (pentru RAY):

EMAG · Instalată
Laptop Lenovo IdeaPad 500-15ISK cu procesor Intel® Core™ i7-6500U 2.50GHz, Skylake™, 15.6", Full HD, 8GB, 1TB + 8GB SSHD, DVD-RW, AMD Radeon™ R7 M360 4GB...
Deschideți pe emag.ro

| RAY a răspuns (pentru saiyanul):

Http://www.crucial.com/......-500-15isk
din pacate nu ai slot de m2, cum naiba de nu ai ma mir

| relian a răspuns:

Orice SSD merge la orice calculator, indiferent ca e laptop sau desktop.Nu este ceva special pentru Lenovo sau pentru mai stiu eu ce alte branduri.
Se pare ca tu ai un hibrid, dar nu stiu daca in afara de Apple mai foloseau si altii harduri de genul asta. Oricum un SSD este mai bun ca un Fusion drive sau HDD.
Restu ce spui tu sa mearga tot timpul placa video care spui, nu stiu daca se poate, ori daca este bine sa faci asta, in cazul in care ar putea sa fie asa.Placa aia grafica integrata,este de fapt o video integrata in procesor, deci vrei nu vrei asa vin toate procesoarele i cu video ingrat in el.
Dar chestia asta este f buna, maia els pentru laptopuri, economiseste energie, adica nu-ti consuma bateria asa de repede.
Laptpul ala este facut sa functioneze foarte bine asa, stie el cand si cum sa foloseasca acele placi video.
Deci nu vad ce te deranjeaza pe tine chestia aia.Nici nu te incurca,sa nu ai impresia ca nu-ti merge nu stiu ce joc din cauza aia.
Jocurile nu sunt facute sa ruleze pe laptopuri,iar laptopurile facute pentru jocuri stai tu linistit ca nu merge la fel de bine ca si un desktop,ori poate ca fiind asa de groase sunt tot un fel de desktop,doara ca are display.
Multi nu realizeaza ca procesoarele si orice componenta a unui laptop este inferioara celor pentru desktp. OIndiferent ce OZN de procesor ai avea tu la acel laptop nu se compara cu un proceosr de desktop,chiar daca cel de deskt este mult ma mic.
ZIc asta asa ca idee,desi nici nu le poti compara, nu ai cum sa compari mere cu prune laughing ori rachete cu avioane.
Deci procesoarele sunt special facute, sunt procesoare mobile, trotinetele astea ce se folosesc pentru laptopuri si procesoare pentru desktopuri, bine si mai sunt si altele, pentru servere si etc.
Deci nu ai ce compara.Singurii care fac ceva calculatoare mai altfel decat normal sunt cei de la Apple.laughing aia folosesc pentru laptopuri procesoare pentru desktop,nu toate dar unele asa sunt si la desktop,foloseste procesor de servere.
Daca un joc este facut sa ruleze pe un desktop poti sa ai tu mama laptopului,nu-ti va rula niciodata ca pe un desk.
Ce vezi tu ca scrie pe jocuri,requirments alea sunt cerinte pentru un calc desk nu laptop.

In sf am zis asa in mare, cum cred eu ca sta treaba, deci chiar daca bagi tu SSD sa nu crezi ca o sa sesizezi tu mare diferenta fata de ce ai acum. Iara cu video lalsa asa cum e facut latptopu din fabrica, asa cum este functioneaza cel mai bine, nu mai iti fa singur de lucru.
Unde pui ca ai si procesor slab rau, adica chiar daca este i7 este cel mai slab procesor mobil,adica astea U sunt fcute pentru netbook,a, dica pentru laptopuri f subtiri.
In sf vorba multa saracia romanului, lasa raia aia asa cum este, ce sa mai imbunatatesti? Nu prea ai ce, mai rapid decat este acum nu o sa-l faci, asta garantez. Pune tu SSD si daca vezi vreo diferenta fata de ce ai acum sa revii sa ne spui si noua.

| relian a răspuns:

Cele mai bune SSD-uri sunt cele de la Samsung, iar aici cele Pro sunt cele mai rapide si mai bune.Evo sunt ceva mai slabute, dar is mai bune ca si pret.Restu sunt povesti, cel putin deocamdata, Samsung face cele mai scule SSD de pe piata la ora actuala.

| saiyanul explică:

Se poate pune intern ssd pe langa cel normal?