| Bethy22 a întrebat:

Mă confrunt cu o dilemă privind ce să aleg să achiziționez dintre un Iphone și un aparat foto. Aș înclina mai mult spre aparat, dar în cazul acesta apare întrebarea : dslr sau mirrorles? Mă găndeam ori la un Canon eos sau un Sony alpha. Recomandări? M-ar ajuta foarte mult părerile dvs. Mulțumesc anticipat. PS. Vreau să specific, îmi place mult să fotografiez peisaje de prin țară, dar si portrete.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cam greu si piesaje si portrete pe camera daca nu mergi pe una cu lentile interschimbabile.

| NLS a răspuns:

Care e bugetul maxim pana la care te poti intinde?
Si care sunt asteptarile? Doresti cadre cat mai artistice, cu zgomot redus si gamut extins? (altfel ma gandesc ca nu ai fi intrebat de DSLR, mirrorless).

Pe unele telefoane recente, problema de care aminteste colegul, e oarecum (partial) rezolvata.
Pe majoritatea telefoanelor avem lentile
wide (de regula intre 23-26mm, pentru uz general),
ultra-wide de 12-13mm (ideale pentru peisaje si cadre largi),
dar exista si modele cu camere Telephoto, de 70mm, (sau chiar 120mm), care la prima vedere sunt ideale, printre altele, pentru portrete.

Partea proasta e ca majoritatea acestor obiective nu au deschiderea maxima a diafragmei suficient de mare, ca sa faca treaba buna cand ai lumina scazuta (apertura, sau altfel spus, acel f/stop).
Insa ziua cand ai lumina suficienta, se descurca mai mult decat bine.

Totusi, actualmente exista 2 telefoane deja lansate si aparute in magazine care fac poze trasnet:
Huawei P40 Pro, si Mate 40 Pro. (au cel mai mare senzor pana acum, insa nu au servicii Google)

De cateva saptamani s-a lansat Xiaomi Mi 11 Ultra, va aparea in curand si in magazine, acesta are pe camera wide un senzor urias, mai mare decat cele doua modele de mai sus.

Si in curand trebuie sa apara Huawei P50/Pro, si un model de la Samsung, si acestea vor avea senzori uriasi, ce se vor apropia de senzorii FullFrame de pe aparatele foto profesionale. (nu chiar orice DSLR sau mirrorless are senzor FullFrame, doar cele scumpe).

Trecand la camere,
daca te gandesti la (si iti permiti) modele din ultimii 2 ani, mirrorless ar fi de preferat, pentru ca in sfarsit vin cu autofocus decent, la fel ca DSLR-urile, cu detectie de faza.
Focalizeaza nu doar foarte rapid, ci si precis.
Pot fi in sfarsit folosite pentru fotoreportaje/fotojurnalism, sau de catre paparazzi.

Insa au dezavantajul bateriei, cu nici un mirrorless nu o sa tragi mai mult de 300-350 de cadre, in vreme ce DSLR urile tin si 600.

DSLR prezinta dezavantajul de a fi grele, si au mai multe piese de natura mecanica, deci constructia e mai complexa, sunt mai dificil de reparat.

In cazul fotografiei, atat pe telefon, cat si cu aparatul, marimea chiar conteaza.
Marimea suprafetei senzorului, la asta ma refer...

Numarul de MP conteaza mai putin, mult mai putin.
(acestia dau doar rezolutia, adica numarul total de pixeli din care e alcatuita poza, insa senzorul iti ofera, in functie de generatia lui, marimea suprafetei si celelalte caractersitici:
zgomot redus, culori mai multe (mai multe nuante, adica gamut extins), claritate, profunzime de camp (cu ajutorul careia poti obtine acel efect de blur in fundal, sau bokeh...) )

Mergand mai departe, atat pentru portrete cat si pentru peisaje, ai sa constati pe viitor cand o sa castigi experienta ca nu o sa fii multumita cu stabilizarea din aparat (fie telefon, fie aparat foto), si o sa-ti doresti un gimbal (sau un trepied, dar gimbal-urile sunt mult mai comode, chiar si pentru foto. Sau poate o sa doresti sa si filmezi, iar atunci un gimbal e un "must have").
Un gimbal decent pentru aparate costa 300-600 euro, in timp ce unul pentru telefon gasesti chiar si sub 100e.

Eu detin un Canon EOS 70D si un singur obiectiv cumparat separat, Canon 17-55 cu apertura f/2.8 (imi doream un obiectiv mai calitativ, mai luminos, si ce-i drept, am ales foarte bine.
De f/1.8 nu aveam oricum bani, si nici nu am gasit cu zoom).
E bun si la peisaje (la deschidere 17-21mm sau cam asa)
dar si la portrete (la 55mm) numai ca trebuie sa folosesc trepied.
Insa il am in mana doar in concedii.
E greu! ~1600 gr doar aparat + obiectiv, la care se adauga geanta.

In rest, telefon (Huawei P10 Plus, inca scot cu el cadre excelente).

Dupa ce stabilesti clar bugetul si ce doresti sa tragi cu el, dar si asteptarile, va fi mai usor sa iti recomand ceva concret...

| Bethy22 explică (pentru NLS):

Bună ziua! bugetul este în jur de 3 mii de lei. Și în legătură cu ce ați spus dumneavoastră, trebuie să amintesc faptul că folosesc și foarte mult lightroom, ca o ocupație în timpul liber, de aceea nu m-am gândit prea mult la calitatea de culori sau neclatitatea cât de cât acceptabilă a pozelor. În momentul de față dețin un Samsung A50 și comparând chiar și cu Iphone 12 am realizat că face chiar poze destul de bune, deși nu folosesc prea des lentila wide. M aș fi orientat totuși către un Sony A6000L

| NLS a răspuns (pentru Bethy22):

Daca obisnuiesti (si doresti ) sa editezi, mergi pe mirrorless, caci nu e chiar cum spuneai tu mai sus.
NU poti face minuni dintr-o poza nereusita, nici cu Lighroom, nici cu altceva. daca nu e trasa in format RAW.
Iar telefoanele nu au inca asa ceva.

A6000 e o alegere destul de buna pentru un amator, si daca doresti doar poze.

Insa e vechi, personal m-as orienta catre
Canon M200,
care sta mai bine pe partea de filmat si are tehnologie mai noua... (autofocus mai bun).
Plus functie timelapse integrata in aparat.
Plus filmeaza in rezolutie 4K.
Plus stabilizare in aparat (asa ca nu trebuie sa iti faci griji daca pe viitor o sa doresti alt obiectiv (si o sa gasesti unul mai ieftin, insa fara stabilizare).
Partea proasta e ca nu are grip deloc, dar eu m-as putea obisnui cu asta (o curea agatata permanent dupa gat ajuta in caz ca il scapi)

Oricum, pentru o poza reusita, aparatul in sine (corpul) conteaza destul de putin.
Obiectivul trebuie sa fie calitativ, si sa aiba apertura (deschiderea maxima a diafragmei), cat mai mare adica numarul f/stop cat mai mic.

Iar asta nu o sa gasesti in obiectivele de kit, la nici o marca. (decat la preturi de 2-3 ori mai mari eventual).
Deci alti bani, alta distractie.
Sa iti dau un exemplu concret, cu A6000L (si nici M200 nu e din pacate mai bun la capitolul acesta, dimpotriva, sta putin mai rau decat A6000)

Daca la acest model te referi,
vine cu un obiectiv 16-50mm.

https://www.emag.ro/......DW8ZCBBBM/

La deschiderea de 16mm are apertura (deschiderea maxima a diafragmei) f/3.5, ceea ce e (inca) acceptabil.
insa cand il deschizi la maxim (la 50mm), apertura devine f/5.6, ceea ce e putin pentru portrete.
Nu o sa obtii o estompare a fundalului foarte buna, ai avea nevoie de f/ mai mic pentru asta (adica apertura mai mare).
Si nici la poze in conditii de lumina scazuta nu e suficient.