| Lukasz a întrebat:

Ma confrunt cu o problema de vreo 2 ore.
Stateam linistit pe PC si imi da bluescreen cu eroare 0x00000016 am incercat fel de fel de metode, am intrat si la Display adapters, am reinstalat tot, dar cand sa intru, imi da iar blue screen, pe internet pot sta, nu stiu daca pot juca jocuri cumparate. Nu prea stiu ce i-as putea face, daca as ramane asa ce pot pati? Internet am, ma pot juca, sta pe Facebook doar ca nu se vede ca inainte, se vede bara de mai joc alea cu browserele mai mica, ce sa fac? Si daca o las asa ce pot pati? Mentionez ca am 6-8 dungi negre cam transpartente pe ecran.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Moartea albastra" sau "bluescreen" se datoreaza unei erori de calcul.
Cauza poate fi un driver /program recent instalat, dar poate fi cauzata si de problema la memoria RAM sau overclock la placa de baua /procesor /RAM.
Se impune o testare profunda a componentelor hardware si/sau inlocuirea driverului /programului nepotrivit.

| Lukasz explică (pentru Bula):

As putea sa o primesc din cauza ca am prea putina memorie?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Lukasz):

Nu. Daca configurarea e buna dar ai putina memorie, calculatorul doar va functiona incet.
Blue screen este cauzat de erori grave de calcul, pe carenu le mai poate repara sistemul.