| Rd79 a întrebat:

Ma gandeam sa imi cumpar un Smartwatch de la Samsung, unul cu Tizen, pentru ca as putea scrie niste aplicatii pentru el (ca hobby, nu ca sa le vand). Dar nu prea gasesc utilitatea smartwatchurilor, in afara de faptul ca iti pot monitoriza somnul. Telefonul stie sa numere pasii, are GPS, are muzica, are cam tot ce vrei.

Si un ceas normal tine ani intregi fara sa-i schimbi bateria. Intrebarea mea este, are cineva un Smartwatch pe care il foloseste zilnic? Si daca da, la ce?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am dat mesaj.

| superAndrei a răspuns:

Stiu eu pe cineva care are un smartwatcch de la Apple,cel mai nou. Dar nu il foloseste prea mult,ci l-a cumparat doar "de fita"! In general,aceste ceasuri inteligente sunt ajutatoare persoanelor sportive,care doresc sa isi particularizeze sportul,si sa afle eficient cate calorii au ars. Persoanelor cu probleme cardiace,fiindca unele ceasuri pot inregistra bataile inimiii,iar un om a fost si salvat de o notificare de pe Iwatch,care ii zicea ca dintr-o data pulsul ii crese foarte tare,si a avut timp sa intervina la timp,inaintea unui atac cerebral. Dar smartwatch-urile sunt cel mai bine folosite de persoanele foarte ocupate zilnic,care au mai multe activitati,si doaresc sa minimalizeze utilizarea telefonului. Daca esti elev,student, nu pre iti recomand sa ti-l cumperi, ai sa vezi ca nu prea o sa il folosesti deloc! Dar, daca iti place ideea si conceptul extrem de mult, go for it!