| iwancelgroaznic a întrebat:

Ma gandeam sa imi fac overlock la placa video, este o idee buna?
Nu s-ar putea strica?

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

Pe scurt, overclock-ul reprezinta cresterea manuala a unor tensiuni si/sau intensitati ale curentului electric in componentele placii video.

Cresterea puterii curentului duce, de obicei, la cresterea temperaturii datorita folosirii la un nivel mai ridicat a componentelor. Temperatura asta, mai ridicat decat de obicei, nu este din categoria "poate fii tinuta usor sub control" si poate produce daune hardware permanente.

Overclock-ul e recomandat DOAR PENTRU PERIOADE SCURTE DE TIMP si cand doresti sa incerci performantele. De asemenea, degeaba ai placa video de ultima generatie daca restul sistemului e praf.

1 răspuns:
| Softit a răspuns:

Nu dragul meu! s-ar putea ARDE!