| Kiduuxz a întrebat:

Ma joc pe laptop si sunt prestabilite comenzi pe F1, F2, F3 samd. In timpul jocului, nu pot sa folosesc tastele acelea pentru joc, deoarece imi ia comanda pentru laptop.
Cum fac sa imi ia comanda pentru joc?

3 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

In coltul stang de jos al tastaturii ai butonul Ctrl, iar langa el ai butonul Fn.
Cand te joci, tine apasat Fn si apasa F1, F2, asa o sa mearga.

| resien a răspuns:

Fn

| PainTech a răspuns:

Salut!

Exista un buton "Fn" pe tastatura, undeva in partea stanga.
Daca tii apasat "Fn" + F1 se foloseste tasta F1 in mod normal ( pentru joc ).
Daca apesi doar tasta F1, se foloseste butonul multimedia de intrare in Browser/dat volumul mai incet.

E posibil sa ai o optiune in setup bios de a schimba modul default in care functioneaza tasta Fn : Setup BIOS > Advanced > Function Key Behavior.

Depinde de modelul laptopului, e posibil sa ai o optiune asemanatoare in Control Panel > Keyboard sau in "Windows Mobility center".