| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva am 4 gb ram si din 4 gb ram am 1.90 gb ram ce pot sa fac ajutati-ma

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1.90 ai liberi,...
sau atata iti vede in total in Task Manager si dxdiag?

Daca te referi la varianta a doua, cel mai probabil ai o placa video integrata, ce foloseste memorie din RAM ul sistemului.
Poti reduce cantitatea folosita din BIOS (512MB, 1GB, 2GB).

| Denis_Denis_1998 explică (pentru NLS):

Hei la PC am o placa video de la amd 7840D are 512 mb dar am intrat in bios ai am crescut la 2 gb si inainte era 4 gb si 3.86 gb liberi dar acum scrie (1.9 GB)

| DrGeorge a răspuns:

Chiar daca ai avea varianta de 32bits (x86) tot ar trebui sa iti apara.
scrie la start "msconfig" click pe tab-ul boot, selectezi windows-ul pe care il ai (current OS), click pe advanced options si la maximum memory bifeaza casuta si trece 4096.

O alta posiblitate este sa fie din cauza placii video cum a zis si NLS. In cazul asta trebuie sa modifici setarea AGP din bios.

| Vladut123456 a răspuns:

Ai windows pe 64 bit? Daca ai pe 32, baga pe 64 sa-ti recunoasca toata memoria ram.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru Vladut123456):

Daca ar avea problema asta atunci i-ar recunoaste macar 3 dintre ei, nu 2.

| NLS a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Exact