| anonim_4396 a întrebat:

Mai citesc pe TPU despre unii care inca folosesc Windows XP sau Windows Vista desi acestea nu mai sunt in suport la producator (Microsoft).

Mai citesc tot pe TPU despre altii care recomanda sa nu iti faci update-urile de securitate la Windows - ca se strica.

Si pentru unii, si pentru altii, si pentru toti ceilalti, o poveste din transeele securitatii informatice:

http://www.wired.com/......the-world/

Poate nu stiti engleza sau poate nu doriti sa cititi un text atat de lung. In acest caz, cautati "the cost of notpetya" in articol si uitati-va la sumele de acolo - reprezinta pierderile inregistrate de mari companii (cele care au calculat si au dorit sa spuna) de pe urma atacului NotPetya.

La final intrebarea: (mai) crede cineva ca este o idee buna sa folosesti Windows fara suport sau sa nu faci update-urile de securitate la Windows?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Răspunde la întrebarea: "câți din cei de pe TPU și nu numai au Windows-ul și alte programe legal instalate, cu licență pe numele lor?"

după răspunsul tău, am putea reevalua intrebarea ta anterioară

| flixbuster a răspuns:

Un Windows "de la baieti" (dar baieti destepti) isi face update-urile de securitate fara nici o problema.

| flixbuster a răspuns (pentru sierra1):

Nu e greu, numarul probabil tinde spre 0 - insa nu vad legatura, vezi raspunsul dat anterior lui @RAY.

| Iunix a răspuns:

Salut.
Eu folosesc windows 7 ultimate pe 64 de biți.
De ce? După mine e cel mai bun windows făcut vreodată de Microsoft, si fiind mai vechi cred că e şi mai stabil.
Are o compatibilitate foarte mare cu... orice.

Am fezactivat update-urile pentru windows.
De ce? Îți spun din experiență, la început făceam update şi windows-ul se " strica " după un an. Mergea mai incet, programele nu mai răspundeau, pornea mai greu.

Am reinstalat windows-ul şi am dezactivat de la început orice update pentru windows. Au trecut 2 ani. Laptop-ul runcționează fără probleme, windows-ul rulează ca în prima zi.
Repet, asta a fost exleriența mea pracrică.

Ce fac cu securitatea?
Microsoft şi securitatea, Microsoft şi programele antivirus, Microsoft şi internet Explorer... Microsoft şi Nokia, pe bune?
Noroc cu sistemu de operare că în alte domenii sunt depăşiți.

Pentru securitate folosesc:
- precauție şi Bitdefender Total Security activat.
Nu instalez programe cu editori necunoscuți şi le iau doar de pe site-urile oficiale, caut informații despre un site/ program pe Wikipedia, nu sunt tâmpit şi mă simt jignit când văd câte scam-uri infinit de priaste există pe internet şi ce fel de oameni ar putea fi păcăliți de aşa ceva.