| Adrian4123 a întrebat:

Maine vreau sa-mi cumpar un router wireless (wifi) dar nu prea stiu multe despre el. Am niste intrebari: E nevoie sa conectez firul de net de la PC in router? E nevoie sa am un stick de internet (eu is pe rcs-rds) ca sa mearga routerul? Sau merge singur, bagat doar in priza cu o antena? Va rog detaliati cat se poate! DAU FUDNA!

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cablul ce il ai de la rds intra in router. Acesta trebuie configurat si o sa ai net prin wi-fi si cablu.

| CM7YRE a răspuns:

Firul de la net il bagi in router, si un fir de la router o sa-l bagi in pc. In functie de ce internet ai (cu user, ip, adresa de mac etc...) o sa il configurezi intrand pe router ( 192.168.1.1 sau 192.168.0.1... o sa scrie pe spatele routerului). Apoi o sa vezi acolo ce/cum trebuie sa completezi, si o sa-ti mearga si netul si wireless-ul.

| perladunarii a răspuns:

Salut
conectez firul de el in el si se fac niste setari in rooter, adica bage id-ul si parola pe care le ai de la rds, dupa care el trebuie sa emita semnal wi-fi, tu daca ai calculator si nu laptop sanse slabe sa ai receptor de wi-fi pe el, deci iti trebuie si un astfel de stick! Iti las un stick cu un rooter si un stick ieftine si bune!
http://bit.ly/15FawTp
http://bit.ly/1bmTb40