| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea vrea să-mi scoată parola din telefon,ca să vadă ce fac pe el. Vă vine să credeți ce tâmpenie? Și asta nu e tot,vrea să-mi pună camere pe telefon,să vadă pozele, istoricu, conversațiile etc.Eu nici nu mă ating de telefonul ei și ea are de gând să facă asta.I-a spus lu fratimiu (are facultate de informatică)să-mi scoată parola și să-mi bage camere.Îmi vine să plâng, pentru ce mi-au mai dat telefon? Tot ce fac pe el este:
1.Mă joc (ei nu vor să mă joc, că doar leneșii și necredincioșii fac asta)
2.Mă uit pe Youtube(mai mult la videoclipuri populare și meme-uri )
3. Port conversații(cu colegii din când în când, cu care are de aflat)
4.Nu citesc Biblia (că n-are sens)

Ideea e că vrea să controleze TOT DIN TELEFON, așa nu mai am libertate. Îmi vine să mî sinucid și la frații mei comentează mult.Cum fac, că așa nu mai sunt în apele mele?

41 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand intreaba, "uiti" parola.
Fara parola nu poate intra si nu poate vedea nimic.

In cel mai rau caz iti va lua telefonul si eventual vei primi un telefon cu butoane...

| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani nici nu trebuia sa ai telefon!
Apoi, ai tai parinti fac ce trebuie, controlandu-ti activiattea zilnica, prietenii, discutiile samd.
Asta se cheama a fii parinte vigilent si raspunzator, care tine un ochi pe copilusul lui, sa nu faca prostii, ca la varsta asta inca nu poate discerne raul de bine si poate face prostii sau lucruri rele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Altii au de la 6 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai copilas, prostia este doar in capusorul tau, daca tu crezi ca noi parintii suntem prosti sa va credem, sau sa ne lasam dusi de nas de voi.
In orice caz, ce ma mir eu este de ce ai tu telefon la 12 ani.
Locuiesc de peste 20 de ani in strainatate si copii mai mici de 14-15 ani, nu sunt lasati cu telefonul la scoala, iar parintii sunt sfatuiti sa nu dea telefoane copiilor mai mici de 15 ani.
Iar pentru cei acre au telefoane, parintii au obligatia sa-i controleze si sa-i verifice, pentru a-i proteja de violatori, rapiri, proxeneti si alte activitati ilegale sau iresponsabile, in care copilul se aventureaza din nestiinta.
Asadar, ceea ce fac parintii tai acum, este un lucru sanatos si normal, daca tot ti-au facut un favor atat de devreme, sa-ti dea un telefon.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, parintii ati chiar au motive sa te tina sub control, daca nici macar bun simt si respect nu ai, pentru altii.
Nu-i nimic, iti primesti raport la admin.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu-mi pasă de ce spui tu,nu meriți să fi campionul zilei,eu cer ceva,tu spui altceva,serios? Și ce-mi face adminu? Că dacă îmi șterge contul, creez altul, simplu, na mură-n gură la proști, și dacă vrei să știi, ai mei știu multe din ce știu eu

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Și ca să știi, nu e treaba ta ce fac eu, am libertatea de a decide ce vreau, ceea ce spui tu nu mă influențează nici 0, 00, 000%

| GabiDumitrescu a răspuns:

Citi ani ai? Ai tai sunt fanatici religiosi, din ce inteleg. Ce cult?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt penticostali, bă da nu suport, de eram și eu ortodox că mergeam la biserică mai rar

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Protectia copilului, poate? Bai, mi se pare normal ca parinte - fiind si eu unul - sa am habar ce face copchilul meu, insa nici sa nu ii acord nici o urma de incredere. Legat de telefon, exista parental mode si unele chestii care sa limiteze cumva pericolele la care poti fi expus online, dar sa stau sa monitorizez mesaj cu mesaj si altele... ce naiba, poate am si eu altceva de facut. A, oricum fiica-mii inca nu i-am luat telefon, chit ca are 8 ani si ceva si majoritatea copchiilor au de prin clasa pregatitoare deja. Nu ai raspuns citi ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, cam nasol.

| Celcestietot a răspuns:

De ce ar vrea sa faca asta, nu esti cuminte, nu le mai vorbesti in limbi :-))? Daca tu esti ascultator, de ce vor sa iti controleze viata ca antihristii?

| NLS a răspuns:

Poate ca exagerează, dar dacă la 12 ani se comporta asa cu tine, înseamnă că le-ai știrbit încrederea în trecut.
Pe de alta parte, uita te la filmul Rambo, cel apărut anul acesta, și ai sa vezi ce se întâmplă când nu asculți de părinți.

| gemeni6226 a răspuns:

Asta deja e ceva bolnav.Chiar mai bine nu iti luau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrea sa-ti controleze telefonul banuiesc ca esti inca mic. Nu vad ce ar fi asa de grav daca esti asa curat precum zici happy
Daca nu ai nimic de scuns, nu vad o problema.
Mai erau unii care si sinucideau pentru un telefon, te rezumi la un telefon in viata? Chiar ca esti mic si naiv. Lasa telefonul si vezi de scoala. Pune mana si citeste, dar citeste serios si nu doar asa de forma. Sa intelegi ceva din ce citesti acolo. De ce biblia nu are sens? Poate ca este prea grea pentru varsta ta, mai poti citi cate ceva din ea, macar evangheliile daca vechiul testament poate parea prea dur si mai greu de inteles. In viata nu poti face nimic daca nu esti serios si pui telefonul pe un tron care valoreaza mai mult decat orice pentru tine. Mai era un prost prin China parca care si-a donat un organ pentru un "iphone" care azi nu mai are nici o valoare. Daca vrei sa ai o viata buna sa fii serios si sa te pui pe invatat, numai asa vei scapa din casa parinteasca si vei ajunge la casa ta. Acolo nu va mai avea cine sa-ti verifice telefonul sau alte lucruri. Dar pana acolo trebuie tras in viata, nu se primeste nimic pe tava. Faci naveta, lucrezi in medii toxice, faci ce poti dar faci ceva cu viata ta. Cu cat ai mai multa scoala cu atat ai o sansa mai buna la ceva mai bun in viata. Spor si lasa nimicurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În afara de TeamViewer nu are ce "camere sa pună pe telefon". Era fain dacă aveai telefon cu deblocare prin amprentă.

| PumpkinDoll a răspuns:

Tine-te de scoala, asigura-ti un viitor.....si dupa asta, DU-TE TAREEEE pe drumu' tau.

| Teo29 a răspuns:

Da-i omule o resetare din fabrica la tel dupa ce salvezi contactele cu programul din App Store : Super Backup si aia e... pune-ti si cod, si parola, si amprenta ca sa nu poata sparge nimeni.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ai dreptul la intimitate. Doar tu trebuie să știi parola.

| anonim_4396 explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Degeaba.La mine nu poți avea intimitate nici în baie

| Osneros a răspuns:

"Mama mea vrea să-mi scoată parola din telefon, ca să vadă ce fac pe el?"
De unde sa stim noi ce vrea ea sa faca?

"I-a spus lu fratimiu (are facultate de informatică)să-mi scoată parola și să-mi bage camere."
De ce crezi ca cineva care a terminat facultatea de informatica se pricepe la treburi de genul? :))
Totusi, sunt curios la ce te referi prin "camere".

Se poate scoate parola de la telefon fara a pierde date, cu o chestie de genul: https://www.wondershare.com/android-lock-screen-removal.html si n-ai nevoie de facultate s-o folosesti. Mai greu cu conturile de Google, Facebook si altele.

Poti, in schimb, sa faci sa para ca tu faci ce vrea ea cand vine sa-l verifice. Daca nu vrei sa-i dai factory reset, deconectezi toate conturile (de Google, Facebook si ce mai ai) si te loghezi cu un alt cont Google in care ai accesat nebuniile pe care vrea ea sa le vada. Poti incepe de azi cu celalalt cont. Te deloghezi de pe contul actual, faci unul nou si incepi sa accesezi (nu-i nevoie sa citesti, e destul sa dai click sa apara in istoric) ce vrea ea sa vada. Cand crezi ca e destul pe o zi, te loghezi pe contul normal si faci ce vrei in continuare. Ar fi bine sa intri zilnic pe contul biblic si sa pui chestii in istoric, sa nu dai de banuit.

Edit: pare evident, dar dezinstaleaza si aplicatiile "spurcate", eventual instaleaza altele sfinte in loc.

| Andra9pk a răspuns:

laughing e clar ca ai tai o au grav cu religia
Wtf lenesii si necredinciosii se joaca jocuri?
Scuza-ma dar nu sunt normali. Au ramas undeva in trecut cand nu existau telefoane mobile.
Ti-as zice sa discuti cu ei dar e clar ca o s-o tina pe a lor ..La sinucidere nici sa nu te gandesti ..ca nu ai rezolva absolut nimic.
Mai bine fa-i pe plac mamei tale.
Scoate tu de bunavoie parola,ascunde aplicatiile(Facebook/insta/whatsapp sau ce ai tu), albumele din galerie, goleste-ti istoricul si da-i telefonul cu lejeritate. Asa o sa vada ca n-ai nimic de ascuns. daca te enervezi si te agiti crede ca e ceva in neregula de nu vrei sa i-l dai.
La mine a mers cand eram mai mica si imi cerea tel la control laughing
N-ai sanse sa le schimbi gandirea parintilor tai vreodata, mai ales genul asta de parinti religiosi.
Eu n-am inteles, te obliga sa citesti biblia? laughing pentru ce? Cine vrea o citeste, cine nu, nu. Te ajuta cu ceva? Sau astia care nu citesc sunt mai prejos cu ceva decat cei care citesc?

| anonim_4396 explică (pentru Andra9pk):

Mă obligă.Că de nu, mă ceartă, ori ei plâng, ori mă,, dezmoștenesc"

| Marbea a răspuns:

Atat timp cat depinzi de ei trebuie sa-i asculti, indiferent daca-ti convine sau nu. Cand vei fi adult vei lua tu propriile decizii, atat timp cat esti minor parintii pot decide pentru tine ce e bine sau rau. Si ce daca vrea sa verifice telefonul, ai ceva de ascuns? daca ai doar conversatii decente si te uiti doar la videoclipuri decente nu ai de ce sa te temi.

| anonim_4396 explică (pentru Marbea):

Nu,dar nu mă lasă să ascult muzică, să mă joc clash royale, să vorbesc cu prietenii, să ies la teren

| Osneros a răspuns (pentru Marbea):

Cred ca n-ai intalnit parinti fanatici inca laughing

| Marbea a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, faci ce fac toti adolescentii! N-ai ce face, sunt totusi parintii tai. Dar calculator, laptop ai? si fratii tai ce zic, ei se supun, doar tu esti mai razvratit?

| anonim_4396 explică (pentru Marbea):

Nici ei, doar 3 din 6, și serios, 3 sunt creștini

| Marbea a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci inteleg ca sunteti 6 frati si sunteti penticostali. Doar 3 adopta acest cult iar 3 nu, corect? Da, nu stiu ce sa te sfatuiesc, cat esti minor depinzi de parinti si ei raspund pentru tine. Dar aliati-va toti cei 3 si iesiti impreuna, nici asa nu va lasa? Explica-le ca ai teme de facut, proiecte cu colegii si trebuie sa mergi la ei, doar sa fiti cuminti si sa nu va tineti de prostii!

| anonim_4396 explică (pentru Marbea):

Nici dacă zic că am proiecte nu merge

| Celcestietot a răspuns (pentru Osneros):

Nu are de aface religia cu asemenea actiuni. Eu cred in Dumnezeu si nu sunt asa.

| Osneros a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu ma refeream la tine. Ma refeream la fanatici. Tu nu arunci cu "x e pacat si o sa mori in iad" in stanga si-n dreapta. Te contrazici cu lumea pe la religie, dar atat. In rest dai raspunsuri pertinente, spre deosebire de fanaticii de care ziceam.

| Marbea a răspuns:

Atunci nu ai ce face decat sa astepti sa devii major, sa nu depinzi de ei material si sa te muti.

| oceanoflove a răspuns:

Ce vârstă ai? Ai facut in trecut anumite lucruri care le-au pus la indoiala increderea parintilor in tine? Cam de obicei acesta este motivul pentru care parintii fac asta. Daca asta nu e motivul înseamnă ca nu sunt întregi la cap scuza-ma ca iti zic asta. Mergi la un psiholog cu care sa discuții ca sa te inveti cum sa ii abordezi sau încearcă sa le castigi increderea. Alta metodă daca ai un telefon mai vechi cumparati o cartelă ceva ieftin si il folosești pe ascuns.

| anonim_4396 explică (pentru oceanoflove):

Am 12, nu am făcut nimic ceva ca să nu aibe încredere în mine,dar ei așa sunt, indiferent de note, de comportament, de prieteni, tot așa sunt

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Nu e ok. Ai facut ceva ce sa ii poate face sa faca asta? si tine si de ce vasta ai.
Daca e exact asa cum ai zis, atunci continuarea se potriveste;
Unii oameni nu inteleg faputul ca ei si copii lor sunt persoane diferite si cred ca daca ii au, le apartin. Ai dreptul la intimitate. Pot sa iti spun ca va fi bine. Chair si cu situatia asta, timpul va trece. Asta e de el, cum momentele bune trec si alea rele trec. Rezista o perioada, iti recomand daca e cazul (daca trec linia si ajung sa te invadeze cu totul, daca devin agresivi), sa suni dupa ajutor. Momentan, daca e si tot insista, lasa-i sa isi faca damblaua cu telefonul, eventual se vor plictisi. Sa inteleg faptul ca sunt ingropati in religie? i see. Vorbeste cu ei, spune-le cum te simti si cum vezi situatia. Daca e, sterge ce nu vrei sa vada cand se uita. Sa fie obsedati de control? Sa nu stie cum sa iti exprime 'ingrijorarea'? ori altceva, oricum va fi in regula. Daca mai vrei sa vorbim imi poti sa mesaj si pot incerca sa te ajut, macar fiind o persoana careia sa iti poti spune ofurile. Apropo, ai vorbit cu fratii tai despre asta? Have a good night happy PS: In orice caz, incearca sa vezi situatia din mai multe perspective. Eu nu iti stiu situatia asa ca nu stiu exact despre ce vorbesc. Sa vezi acum ca am zis doar prostii :"") Trimit asta doar ca poate iti va fi de folos cu ceva. Priveste chestiile din ansamblu.

| ArisTOTelx a răspuns:

Pai dacă gândește așa înseamnă ca e prea credincioasa ori sunteți voi mici.
Sau o duce prea in extrema.
In primul rând nu trebuie sa faci nimic ca nu tu ți-ai luat telefon pe banii tai și in al doilea ești la masa părinților pe banii ei, dacă o duce așa prea departe nu prea ai ce sa faci boss. Poate nu are încredere in tine mai ales ce faci tu in telefon, accepta soarta și mai creste puțin.

| anonim_4396 explică (pentru ArisTOTelx):

Bag ceva! Așa eu distrug telefonul și m-arunc în șanț

| Fe_Petrus_1981 a răspuns:

Eu zic sa-i asculti, sunt parintii tai si esti inca dependent de ei, cat priveste cultul...e cam dubios...trebuie sa te faca sa intelegi ca acel divice e doar un obiect si sa nu exageram prea mult, stiu ca penticostalii sunt cam ciudati, ai tai trebuie sa aiba dragoste de copii sa-i invete cu frumosul.
asa ca i-ati gandul ala diabolic cu cei zis tu, ca esti tanar si vei fi de folos cine stie societati.bafta

| Simsong a răspuns:

Nu mi se pare nici mie coret dar n-ai ce face. Si eu am parinte comunist si aia e.