| Alien a întrebat:

Mandriva linux 2010 este un sistem de operare mai fiabil decat windows 7?
Merita sa-l instalez?
Orice informatie sau parere despre Mandriva este binevenita, Multumesc!

Răspuns Câştigător
| kevincosty a răspuns:

Te ajut sa te documentazi pe cont propiu.http://blog.bucsaradu.ro/2009/03/windows-vista-vs-linux-ubuntu.html.Linuxul este un sistem bine facut, dar daca esti amator de jocuri nu e pentru tine.In rest merge super!

2 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Linux este un server, deci are o securitate mai mare decat orice alt windows si merge destul de repede. Dezavantajul e ca majoritatea programelor din ziua de azi si cu care esti tu obisnuit nu sunt compatibile cu linux, mai ales jocurile din ziua de azi. Ca si windows, linux are propiile lui programe si jocuri minuscule cu care e compatibil. Daca il folosesti numai pentru afaceri, atunci e bun, dar daca vrei sa-l folosesti asemanator cum folosesti un windows, atunci vei fi dezamagit.

| 名無しん a răspuns:

Si uite ca dupa atata timp, de doi ani, linux este mult mai bun decat orice windows. S-a ajuns ca cei ce fac windowsul sa fie platiti ca voi, utilizatorii de windows sa fiti spionati de cei de la NSA. Eu spun STOP acestui lucru prin a ma opri din a folosi windows si a incepe sa folosesc linux. Orice maestru al computerelor lucra in linux!