| vl96cos a întrebat:

Masoneria are legatura cu satanismul? scuze pentru categorie

19 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu are. Ei depun un juramant pe o carte sfanta ( Biblie, Coran etc in functie de religie ).

| RazaDeLumina a răspuns:

Da din cate stiu eu sunt chiar o organizatie satanista
http://www.almeea.com/......uce-lumea/

| Ali?a00000000000 a răspuns:

Da, e cam acelasi lucru!

| transsa a răspuns:

Da. Are legatura.

| SunshineJepu a răspuns:

Niciodatawinking

| moegie0dattebayo a răspuns:

Nu pot da un raspuns concret, dar stiu sigur ca adoptarea masoneriei se face jurand pe una din cartile sfinte.Desi religia spune ca juramantul este un pacat, nu putem spune ca este un ritual satanic deoarece satanicii resping orice fel de obiect 'sfant'.pot spune ca este doar un alt fel de cult, diferit de satanism.

| CPR a răspuns:

Nu, masoneria este o organizatie care accepta oameni din toate religile, dupa cum a spus cineva mai sus la intrarea in masonerie depui un juramant pe cartea sfanta in functie de religia din care faci parte.

| MariaChrii a răspuns (pentru RazaDeLumina):

Cititi orice carte de-a lui dan brown in ele se povesteste despre organizatiile secrete, illuminati, masoni etc si ve-ti vdedea ca nu sunt satanisti

| bya2011 a răspuns:

Buna! Masoneria este cea mai vasta societate secreta din lume, raspandindu-se mai cu seama dotorita extinderii Imperiului Britanic, in sec al XIX-lea.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Masoneria este o grupare de persoane religioase politice culturale, ce vor sa canduca lumea intreaga vor sa stearga tot ce este si sa bage noua ordine mondiala vor sa faca un d-zeu viu care bea mananca si doarme el este ochiul din varful piramidei de moment ce cipurile vor fi implantate in fiecare om el va stii ce facem clipa de clipa va fi ca d-zeu dar nu va putea crea nuci macar o frunza 666 tria mera descifrati tria mera dar documentativa daca veti afla limbajul si alfabetul lor secret veti vedea planul lor ei ii multumesc lui satan prin cuvintele YES WE CAN inregistrati aceasta la microfon si derulati inapoi si veti auzi THANK YOU SATAN inregistrati cu vocea voastra la microfon succes si grija de voi

P.S : Raspunsul meu "contine" opiniile mai multor persoane(nu parerile proprii). Sper ca te-am ajutat...Iar, eu una, cred ca masoneria poate avea o oarecare legatura cu satanismul(depinde cum si de cine este privita) :*

| moegie0dattebayo a răspuns:

Ideea masoneriei este de fapt inchinarea catre un asa-zis arhitect care ar fi conceput universul, total diferita de cultul satanic.

| DracoMalfoy a răspuns:

Da. (scuze ca nu am mai adaugat detalii)

| 1Mihai1 a răspuns:

Da!

| CPR a răspuns (pentru moegie0dattebayo):

Scuza-ma dar tin sa te contrazic si satanisti au o "biblie" care pentru ei este cava sfanta/sacru.

| Alecz_Alexandru_1992 a răspuns:

Are legaturi cu satanismul au traditii si obiceiuri ce tind sa traga catre Bestie...

| moegie0dattebayo a răspuns (pentru CPR):

Stiu asta.ma refeream la obiectele sfinte care au legatura cu religia crestina. oricum, tu stii mai mult despre aceste culte decat mine.

| Toxi2KWorld a răspuns:

laughing Uite.Masonii sunt cei care conduc lumea din intuneric.Si da ei sunt satanisti.Satanismul este o simpla religie si daca vrei sa stii si eu sunt Satanism. Theistic Satanist.Numai ca ei vor sa distruga totul intelegi? Nu trebuie sa te intereseze despre ei ca daca te freaca mult si vrei sa stii lucruri pe care nu ai voie sa le stii ristis a fii arestat happy Ei sunt clasati in grupari foarte mari de la Gradul 1 pana la 33 happy gradele 1-3 sunt sclavii...in alta ordine de idei daca vrei sa stii mai multe contacteaza-mawinking

| Toxi2KWorld a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

laughing Ei...Masonii au toate cartile cele mai mari pe masa lor cea mare...Biblia pe care voi o cititi este 80% rescrisa de masoni cea reala care a fost descoperita cu multi multi multi multi ani in urma se afla la ei este unicata coranul si alte carti nu ti le descriu pe toate intelegi?

| Mayar a răspuns:

Da... e una is acelasi lucru... sunteti orbi sau ce aveti de nu vedeti ce e sub nasul vostru?!
Ia citeste si te docuemnteaza putin! Exista internet! sau > http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?item=4401&lang=RO

| Ankhulnb a răspuns:

Vezi ce lucruri fac SATANIȘTII! Incredibil...trebuie să vezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html