| GabyDany a întrebat:

Matematica contează in programare?
Sunt clasa a 9 a și cu matematica stau ok. 7-9 pe acolo.
Dar mi-e frica sa nu conteze super mult in informatica, eu o sa încep niște cursuri și o sa fac și acasă (o sa fiu autodidact) și vreau sa îmi aloc cam 20-30 de ore pe săptămâna pentru informatica, dar ma sperie matematica.
Pot reuși in informatica fără multă matematica?
Cam la ce nivel trebuie sa o știu?
Ce parte din matematica este folosită?
Gândire logica am.

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Matematica conteaza in majoritatea stiintelor
in programare conteaza, dar foarte putin si cu, chestii foarte vagi in matematica "reala"
cum ar fi:
ALGORITMICA, care cica, ca ar parte din matematica si nu informatica
baze de numeratie
aritmetica binara, octala, hexazecimala... DECIMALA tongue (adica aritmetica in baze de numeratie)
etc.

| danutzu96 a răspuns:

Depinde despre ce parte a informaticii vorbim. Eu de exemplu sunt la Securitate si conteaza mult matematica (corpuri, inele, grupuri abeliene, etc). In programare (Java, C, Python, etc) te descurci destul de bine si fara matematica avansata.

| FaraNume1245 a răspuns:

Depinde ce numești informatică. La liceu, în mare parte e doar algoritmică, și mi se pare trist să restrângă un domeniu atât de vast la doar o mică bucată.

| NonZarek a răspuns:

Nu prea se folosește în informatica matematica de genul radical din nu stiu cât înmulțit cu x bla bla bla. Dacă vrei sa lucrezi în domeniu IT nu te speria de mate, asa și eu m-am speriat când am auzit ca trebuie sa stii mate sau ai nevoie de mate etc, dar am Intrb un verișor care lucrează în IT și a confirmat si el ca nu ai nevoie asa mult de mate ci de logica.
Uita te pe yt la băiatul acela cu it care lucrează la google. Succes

| phoker7 a răspuns:

Cel mai mult contează pasiunea pentru informatica, ea te va motiva sa înveți chestii de matematică implementate in informatica cred si cel mai mult bazeaza-te pe forțele proprii și vei reusi!