| Marius1789 a întrebat:

Memoria plăcii video la ce folosește?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Sunt scrise pe ea date ( ca si pe un stick usb, hard disk, etc ) dar cu o viteza foarte mare de transfer, uramand ca acele date sa fie prelucrate de procesorul grafic. Cu cat o placa video are mai multa memorie, iar aici ma refer la cele GDDR5 la frecvente foarte mari, cu atat datele sunt scrise si prelucrate mai rapid, tu ca user avand cea mai buna experienta de gaming. Asta in cea mai mare parte ca as fi putut sa stau aici pana maine explicandu-ti cum functioneaza si celelalte functii ale unei placi video happy

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CosmyCool a răspuns:

La jocuri.

| Wojak a răspuns:

Memoria placii video (VRAM) este cam ca memoria modulelor RAM, dar conteaza la o placa video si ce tip de memorie VRAM are, tipuri ca GDDR4 GDDR5, daca ai o placa video 2 GB VRAM GDDR5 e o placa video excelenta.