| Eduard1st a întrebat:

Memoria ram funcționează la orice tip de laptop? Laptopul meu este Asus f551m.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Memoria trebuie sa indeplineasca niste conditii: sa aiba acelasi slot (SDRAM si DDR). Un slot SDRAM nu va putea sustine o memorie DDR. Un slot DDR nu va putea sustine o memorie DDR3. Apoi sunt capacitatile: unele sloturi suporta numai numai 1Gb, altele 2 Gb, etc. Apoi unele laptopuri suporta doar anumite frecvente. Un laptop care suporta 666 Mhz nu va putea suporta 1033 Mhz.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Al tau suporta DDR3 1333/1066 MHz SDRAM, până la 4 Gb.
Daca ai deja 4 Gb, adio! Poti doar daca ai cu frecventa 1066 sa pui unele cu 1333.

| Ineys a răspuns:

Da... de obicei orice computer ( laptop, desktop ), chiar si cele industriale ( unele ), telefoane, etc folosesc memorie RAM... care este de fapt o memorie volatila de viteza mari ( de obicei de 100 de ori mai rapida decat unitatea standard de stocare, HDD-ul ).

Dezavantajul e ca... e volatila, adica daca n-are curent pierde datele.

| flixbuster a răspuns:

Bad news: nu poti sa adaugi RAM la ASUS F551MA pentru ca nu are nici un slot disponibil. Memoria RAM cu care vine este lipita direct pe placa de baza. Cauta "Memory" aici:

http://www.notebookcheck.net/......190.0.html