| John1234 a întrebat:

Merge aceasta placa video http://www.mediadot.ro/placi-video/placa-video-gigabyte- radeon-r7-250-1gb-gddr5-128-bit-oc-edition pe placa mea de baza Intel G41T-M7 care are slot pci-express 2.0 x16? Momentan am o placa nVIDIA geforce 8400 gs

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Va fi o mica diferenta de viteza de transfer (placa video nu va lucra la capacitatea maxima) dar in principiu nu pot fi probleme.

| John1234 explică (pentru Salontanul):

Dar este compatibila cu placa de baza?

| sltlp a răspuns (pentru John1234):

Este compatibila cu placa ta de baza si nu o sa fie nici o diferenta de perforanta. Pana cand nu o sa dai 5000 lei pe o placa vidoe si sa folsoesesti macar 3*full hd, nu o sa vezi mare diferenta de la pcie 2.0 la 3.0(Asta spune el de performanta). Dar aici nu o sa existe diferente.
Problema la tine o sa fie probabil(nu stiu, nu ai precizat, doar dau cu parerea) procesorul daca e un single/dual-core.

| Salontanul a răspuns (pentru John1234):

Este compatibila.

| John1234 explică (pentru sltlp):

E Dual-core

| sltlp a răspuns (pentru John1234):

O sa fie limitata de procesor atunci(adica nu o sa folosesti capacitatea axima la placa video)dar asta nu e o problema. Placa e foarte ok.

| iosua12 a răspuns:

Am avut si eu Geforce 8400 gs, o placa video destul de buna.Iti spun, daca ai un procesor bun, care te tine in 2, 4-2, 8 ghz, iti spun eu ca acea placa video o sa te tina, daca ai in placa de baza pci express, chiar si 1. , iti spun eu, ca daca indeplineste cerintele ce ti le-am spus, o sa iti mearga, si sa ai minim 3-sau 2, 5 GB Ram, SI O SA ITI MEARGA, FUNDA?