| anonim_4396 a întrebat:

Merge bagat si SSD si HDD pe aceasta configuratie (adica sa mearga impreuna)? Daca imi pun SSD trebuie instlat windowsul pe el si ce jocuri mai vreau (ca sa mearga repede trebuiesc rulate de pe SSD)?

Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
Intel Core i3 @ 3. 90GHz 32 °C
Kaby Lake 14nm Technology
RAM
8. 00GB Single-Channel Unknown @ 1199MHz (15-15-15-35)
Motherboard
Gigabyte Technology Co. Ltd. H110M-S2-CF (U3E1) 28 °C
Graphics
BenQ GW2270 (1600x900@60Hz)
2047MB NVIDIA GeForce GTX 1050 (ASUStek Computer Inc) 26 °C
Storage
931GB Western Digital WDC WD1001FALS-00J7B0 (SATA) 37 °C
Optical Drives
HL-DT-ST DVDRAM GH15F
Audio
Realtek High Definition Audio

Răspuns Câştigător
| AndreiM77 a răspuns:

Deci daca iti instalezi jocuri pe un ssd nu o sa ai performante mai mari in joc sau mai mute fps-uri. Da, jocul in sine se va deschide mai repede si se va incarca mai repede, dar in timpul gameplay-ului nu te va ajuta, pentru ca in acel moment o sa "munceasca" doar procesorul, placa video si memoria ram, uneori o sa mai ia din stocare cate o informatie de care are nevoie, in rest nimic. Si nici nu merita ca pe un ssd de 128gb sa pui jocuri pe el ca se umple foarte repede, recomand sa pui pe el sistemul de operare si programele in sine, Adobe, chrome, etc, pentru a functiona cat mai bine si jocurile si fisierele care sunt importante pentru tine sa le pui pe un hdd.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, dar sa fii atent ca SSD-ul sa fie SATA (nu micro) si sa pui pe el sistemul de operare. Deci iti trebuie un SSD de minim 64Gb. Recomandat 128 Gb.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Si daca pun un joc imi merge mai repede jocul?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da daca jocul este instalat pe partitia de sistem care se afla pe SSD. De asta spuneam ca sa instalezi sistemul pe SSD.

| KillaNoFilla a răspuns:

Tot ce puni pe SSD merge mult mai rapid.
SSD cu HDD nu se leaga intre ele.

| anonim_4396 explică (pentru KillaNoFilla):

Trebuie sa renunt la HDD neaparat?

| KillaNoFilla a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti avea si HDD si SSD pe acelasi pc dar ele nu sunt influentate una de alta.Ex:C; il ai pe SSD si D-ul pe HDD.
ma refeream ca programele, jocurile, os, etc ce sunt exclusiv pe SSD pornesc mai rapid.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Nu trebuie sa renunti la HDD. Pe el poti pastra unele lucruri:poze, softuri, drivere, filme, etc. Poti si instala anumite programe care nu necesita viteza. Exemplu: arhivatoare, program de inregistrare prin microfon sau direct de pe desktop, etc.