| CosminSM a întrebat:

Merge placa video DDR2 pe placa de baza DDR3?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Deci sunt placi video puse pe pc ddr3 sau de vanzare separat cu denumire ddr3, daca placa are la detalii PC-EXPRESS inseamna ca merge si pe ddr2 happy, vezi la placa ta de baza cred ca ca orice ddr2 merge pe pc-xpress, si te uiti la placa video ddr3 si intr-adevar are si pc-express da versiune 2.0 sau alta pentru ddr3 daca are si pc-express simplu cred ca merge.
Bft! happy

| CosminSM explică (pentru Jipa95):

Deci vreau sa-mi iau o placa de baza ddr3, ca eu am o placa de baza ddr2 si am placa video ddr2 si vreau sa-mi o placa video ddr3.

| Jipa95 a răspuns (pentru CosminSM):

Desigur, poti sa pui o placa video ddr 3 pe o placa de baza pe ddr 2, dar performantele iti vor fi un pic mai slabe decat ai pune placa ai video pe o placa de baza ddr 3. Deci merge!

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De mers merge ca nu are legatura ramul de la placa video cu cel de la placa de baza. poti sa pui placa video cu ddr2/3/4/5 ca o sa mearga.
Totusi era bine sa iei si tu o placa video mai performanta...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Merge dar incetineste sistemul.

| هوراس a răspuns:

Merge happy dar de ce nu îți iei un DDR3?

| CosminSM explică (pentru هوراس):

Ca nu stiam ca se potriveste, dar la ce trebuie sa ma gandesc ca sa se potriveasca?

| al3xander a răspuns:

Da, merge. placa video este conectata la PCI-Express si nu conteaza ce tip de GDDR are (memorie RAM video). oricum acum GDDR2 este foarte depasita deci nu te astepta la cine stie ce performanta, acum este GDDR5. diferenta dintre versiunile de GDDR este viteza I/O si desigur cu cat este mai mare cu atat performanta creste.

| CosminSM explică (pentru al3xander):

Deci daca imi placa de baza ddr2, imi merge placa de video ddr3, ca am 3gb ram ddr2?

| al3xander a răspuns (pentru CosminSM):

Da, merge. nu conteaza ce tip de memorie RAM ai pe placa de baza. memoria RAM nu are nicio treaba cu memoria placii video dedicate (GDRAM).

| FatUglyVirgin a răspuns:

Inca folosesti o placa video ddr2? ..si da merge

| MrAnonym a răspuns:

Merge.Sunt compatibile.