| Kindal38 a întrebat:

Merge sa pun placa asta video https://www.forit.ro/......r5-64-bit/ pe o placa de baza de la msi h81m-p33?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, bineinteles ca merge.
Placa de baza are doar PCIe 2.0
Pe pagina placii de baza gasesti la specificatii:
PCI-E GEN: Gen2 (16)

https://www.msi.com/Motherboard/H81M-P33/Specification

iar placa video are PCIe 3.0

https://www.forit.ro/......r5-64-bit/

insa nu e prima data cand ti-am spus ca standardele PCIe sunt "backwards compatible" (mai ales cand e vorba despre doua versiuni alaturate, dar nu numai).

In cazul de fata e chiar mai indicat sa pui o placa video cu PCIe 3.0, pentru ca astfel stii sigur ca va fi folosita la maxim latimea de banda pe care ti-o pune la dispozitie placa de baza.

Bineinteles, poti pune si o placa video cu PCIe 2.0, insa in acest fel pierzi niste putere.

PCIe 2.0 2007 rata de transfer: 5.0 GT/s latimea de banda: (x16) 8.000 GB/s
PCIe 3.0 2010 rata de transfer: 8.0 GT/s latimea de banda: (x16) 15.75 GB/s

Cel mai important e sa "potrivesti" placa video cu procesorul, adica sa nu fie una mult mai puternica decat cealalta, pentru ca vei obtine bottleneck (o gatuire, adica o limitare a uneia dintre cele doua componente, fie a placii video, daca procesorul e mult mai puternic, fie a procesorului, daca placa video e mult mai puternica).

Avand in vedere ca placa de baza ofera doar PCIe 2.0, si ca ai de gand sa pui un i3 pe ea, (ziceai de 4170 momentan), o GT 1030 se va potrivi cat de cat cu acel procesor.

Insa daca pe viitor ai de gand sa schimbi procesorul, ar fi nevoie si de alta placa video ceva mai puternica, si si de alta placa de baza, care sa ofere PCIe 3.0.

| Kindal38 explică (pentru NLS):

Mersi mult pentru toate raspunsurile si sfaturile date! Chiar ma ajutii!

1 răspuns: