| Kindal38 a întrebat:

Merge un rx550 pulse 2gb ram pe o placa de baza de la msi h81m-p33?

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Placa ta de baza are pcie 16x 2.0 iar placa video este pe pcie 16x 3.0
Merge dar nu lucreaza la capacitate maxima.
AiAtotul aici despre placile video.
https://www.google.com/amp/s/www.digitalcitizen.ro/pci-express-pcie/
SE poate.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Nu e asta problema, pentru ca o placa video pe PCIex 3.0 va avea "viteza" putin mai mare... pusa intr-un slot PCIex 2.0,
decat o placa veche ce vine cu PCIex 2.0.

Cu alte cuvinte, NU trebuie sa iei o placa video cu PCIex 2.0 doar ca sa fie la fel cu placa de baza.
Daca nu ai buget pentru o placa de baza cu PCIex 3.0 (asta ar fi varianta ideala),
merge sa iei ce intentionezi tu.