| maradona10 a întrebat:

Merge windows 10 pe un sistem 4 gb ram (de gaming) o placa video gtx 960 si un processor i3 3.30 ghz?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

De "mers" merge. Cat de bine insa, tu trebuie sa ne spui; conteaza si ce hdd/ssd ai si cat de bun, conteaza si frecventa ramilor, conteaza mai multe. Dar de mers "merge".

| PainTech a răspuns:

Desigur că va merge. Întrebarea mai buna este "Se merita sa pun Windows 10?"

| GPA a răspuns:

Funcționează Windows 10 pe acel sistem. Dar pentru a avea un sistem optimizat, instalează Windows 7 Ultimate, pentru versiune pe x64, pentru că ai arhitectură pe x64.
Ai doar avantaje dacă renunți la 10 și treci pe 7. Windows 10 este încărcat de o sumedenie de servicii și aplicații care scad drastic performanța (Xbox-ul, Maps/OneDrive/Cortana). Și în final, cel mai mare eșec, "Cortana". Colectează absolut toate datele și le partajează cu Microsoft, lucru care n-ar trebui să se întâmple niciodată. Windows 10 se poate optimiza, dar mai greu (având în vedere că trebuid să închizi toate serviciile inutile).

Indiferent că și-a încheiat perioada de suport, Windows 7 încă primește update-uri constant, update-uri de securitate.
Alege 7, este cea mai bună alegere, crede-mă.

| UserRo10 a răspuns:

Sigur o sa mearga. Cel mai bine va merge pe orice pc daca il instalezi pe un ssd. Si apropo, pc-ul tau nu e nici pe departe de gaming. E un simplu pc laughing

| maradona10 explică (pentru UserRo10):

Eu nu am am zis ca ii un pc de gaming dar imi duce sniper ghost warrior 3 pe grafica very high si high the crew 2 il joc la fel high si very high depinde si de jocuri cum sunt optimizate dar un simplu pc nu este asta te asigur 100%

| Yiing a răspuns:

Merge o masina noua pe sosea? cam asa suna intrebarea ta.
WIndows 10 merge si pe 1gb ram Intel pentium4 2.8ghz si placa video integrata de 128 (testat de mine ).

Daca vrei in windows 10 bun PM ( nu ma lasa TPU sa pun linkul)
big grin
Succes!