| anonim_4396 a întrebat:

Merge windows 7 pe un sistem ca ăsta?

-1gb ram ddr1
-procesor Intel pentium 4 2.8 ghz(single)
-hard disk 80 gb
-placa video nVIDIA msi fx(6000 si ceva) de 256mb memorie

Dau funda

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

600mb ram mananca windows7 daca scoti tot ce nu te intereseaza din el.
200-400 mb ram mananca firefox, chrome ajunge si la 1gb ram.
Antivirusul mananca intre 100-300mb.
Deci o sa-ti mearga windows7, dar daca vrei sa faci altceva pe el decat sa te joci mineswepper o sa mearga foarte rau.

| miTzuliK93 a răspuns:

Ok, de mers merge, dar depinde si pentru ce vrei sa-l folosesti. Daca e gaming, atunci iti recomand sa ramai la XP sau Vista. Daca e doar de lucru, o sa-ti mearga... o perioada.hee hee

| CinevaNou a răspuns (pentru miTzuliK93):

Vista merge la fel de rau pe 1gb ram. straight face

| miTzuliK93 a răspuns (pentru CinevaNou):

Intr'adevar, nu trebuia inclus Vista acolo. Doar XP. O scapare de moment.hee hee

| bonico a răspuns:

Trebuie sa stii sa scoti temele (themes) din windows si sa opresti cateva servicii din windows + la performance dai pe best performance, in principiu fara prea multe pretentii de la el ar putea functiona. Daca vrei sa-l folosesti pentru gaming chiar si in jocuri din facebook - nu recomand. Pentru office, chat, messenger s.a, lucruri care nu forteaza procesorul va functiona.

| cezy006 a răspuns:

Ai nevoie de 2 gb ram ca sa mearga bine si 4 gb ram sa mearga perfect.
Crede-ma ca daca ai 1 gb ram dupa un timp o sa mearga destul de greu.
Recomand minim 2.

| ValentinJust a răspuns:

Merge sa instalezi windows 7 sp2