| Rapidistu_Ionut_1994_JZne a întrebat:

Merita acest pc 3700 lei? E nou pe ebay.co.uk. Caut cam de o saptamana sa imi cumpar un pc ...inca nu m-am hotarat. Recomandati-mi ceva chiar si din Ro, pana in 3700 lei. Vreau sa joc fifa 18 si gta 5. Doar hobby nimic profesionist

Processor Type: Intel Core i5 7500
Processor Speed: 3. 4GHz x 4
Graphics Processing Type: GTX 1050Ti 4GB
Memory: 16GB
Solid State Drive: 120GB
Hard Drive Capacity: 1TB
Windows 10 Pro installed
WiFi

8 răspunsuri:
| Rapidistu_Ionut_1994_JZne explică:

Sau un

Processor Type: KabyLake i7 7700
Processor Speed: 3. 6GHz x 4
Graphics Processing Type: GEF GTX 4GB 1050TI
Memory: 16GB
Hard Drive Capacity: 1TB
SSD: 240 GB
Windows 10 Pro installed
WiFi

| Violleta2022 a răspuns:

Ai gasit pe ebay UK marfa in lei romanesti?

Gandeste-te bine, ca orice cumperi de pe site-uri internationale, peste $100, esti obligats a platetsi vama la intrarea in tara si TVa-ul de 19%.
Doar TVA-ul la 3700 lei face 703 lei peste care se mai adauga si taxa vamal de import care este si aia cateva sute.
Crezi ca merita in acest caz, sa cumperi ceva fara garantie la peste 5000 lei?
Nu crezi ca-i mai sanatos sa cumperi ceva din tara, dintr-un magazin eventual care vinde si SH, dar care ofera garantie 3 luni macar?
Ce te faci daca primesti PC-ul din UK si nu fucntioneaza?
Nu ai garantie la el, nu ai nimic, odata ce-i vanzator privat.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu merita.
Deasupra, mai trebuie sa platesti si TVA + vama, care sunt inca cca. 40% suplimentar.

Iti poti monta o configuratie asemanatoare la comanda, pentru un pret mai redus si sa ai si garantie de 2 ani.
Dupa 2-3 ani chiar si o "super-configuratie" este depasit, atat din punct de vedere contabil, cat si moral sau functional.

| Rapidistu_Ionut_1994_JZne explică (pentru Violleta2022):

E in lire.dar daca treci adresa de Romania.iti arata suma si in lei. Nu platesc nimic taxe ca eu stau in Anglia. In Romania o sa il duc in bagaj la avion. Pc ul e nou si cu garantie. Toate magazinele din Romania nu au seriozitatea ebay ului.

| Rapidistu_Ionut_1994_JZne explică (pentru Bula):

Am cautat si in Romania dar nu am gasit vreun pc care sa faca concurenta celor postate de mine in intrebare. Daca stii vreunu. poti sa imi dai link

| RAY a răspuns:

Recomand Lenovo legion 720 https://www.emag.ro/......D9SRDDBBM/

merita

Bula
| Bula a răspuns (pentru Rapidistu_Ionut_1994_JZne):

Link nu dau la concurenta... big grin
Daca esti serios interesat, contacteaza-ma in privat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rapidistu_Ionut_1994_JZne):

Ebay-ul este doar un site de vanzari, cu sute de mii de vanzatori si cumparatori, iar daca nimeresti un vanzator neserios, atunci ai furat-o si tu.
Ma rog, frumusetea este ca nu dai feedback la ebay, decat dupa ce-ti priemesti marfa si esti multumit, ca altfel poti face reclamatie la ebay si iti iei banii inapoi.
Eu am vandut si cumparat de pe ebay de sute de ori pana acum si am avut ocazia sa cumpar si marfa care nu functiona.