| CsGO16 a întrebat:

Merita sa cumpăr Nikon d90 peste 65 mii de cadre?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Având în vedere că un obturator cu perdea are cam 100000 de declanșări relativ sigure, aș spune că mai degrabă nu.
Mai ales dacă prețul e peste 400 lei. Altfel, cred că merită, că poți experimenta pe el fără să spui că ai dat o găleată de bani pe un aparat cu care abia ai făcut 5000 de poze și s-a stricat.
În plus, la un preț de achiziție rezonabil, plus prețul (ulterior) al schimbării acelui ansamblu care se uzează - ai avea parte totuși de un aparat bunicel. Chiar dacă e mai vechiuț. Dar e mișto că are motor de focus în body și display LCD superior pentru afișarea setărilor curente.
PS: dacă îl iei, să NU folosești (sau s-o faci cât poți de rar) funcția de live view! nu de alta, dar pentru a putea face o poză, va face DOUĂ declanșări ale obturatorului, PLUS una după fotografiere, pentru a intra din nou în modul LV. Adică pentru „N" poze, vei face 2 x N + 1 declanșări! total neeconomic.

| CsGO16 explică (pentru mihai69):

Multumesc de sugestie e vorba de asta. https://www.olx.ro/......7NcjQ.html