| Yurisa a întrebat:

Merita sa cumpar o licenta la windows?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, dar nu la 6-800 RON. Gasesti licente in regula cu maxim 25 EUR.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ajuta la nimic, mai bine laptop nou si se actualizeaza singur sistemul operativ

Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca ai bani multi si trebuie sa folosesti programe care ruleaza doar sub Windows.
In rest, pentru internet, filme, muzica, office etc. poti folosi Linux, care este cu licenta gratuita si functioneaza mai repede ca Windows, inclusiv pe calculatoare mai vechi (pe care le poti cumpara la pret mai mic decat o licenta de Windows originala tongue ).
.

| antimulte a răspuns:

Da, categoric, daca ti-o permiti, asa e cel mai indicat. Nu mai ai probleme cu windows cu diverse balarii si modificari, nu iti mai expira, primeste updateuri si conteaza enorm si asta, nu mai stai cu grija ca cine stie ce lege se mai da etc.

| gabicoo a răspuns:

Poți folosi Windows-ul fără să activezi licența. Te va stresa cu anunturi. Dar poți folosi PC-ul fără probleme. La fel și pachetul Office!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Dacă vrei neapărat să ai licență la windows cumpără o licență MAK de pe EMag sau de unde găsești. Licentă la 10-15€. Nu merită să plătești 600-700 pentru o licență!
Mai există și Linux. E gratis, stabil și consumă mai putine resurse. E ideal pe sistemele mai vechi sau cele mai slabe!

| Bogdan70001 a răspuns:

Nu.

Am un Windows modificat ( Windows 10 Super Lite GhostSpectre, preactivat), dezvoltat de un baiat foarte inteligent si este singurul OS care ma tine pe Windows. Daca aceasta versiune ar fi abandonata m-as muta pe Linux.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Un baiat foarte inteligent care mai si mineaza un pic cu calculatorul tau sau il foloseste sa imprastie cate un virus, ceva? Hai sa fim seriosi!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce toata lumea are conceptia asta proasta?!

Inafara de teorie cate astfel de cazuri ai vazut tu in viata ta, pe pielea ta?

Pe langa faptul ca a aratat rezultatele mai multor antivirus-uri (bineinteles negative) tu chiar crezi ca cineva ar muncii atat de mult la un build custom cu riscul ca asa ceva ar fi descoperit? Apropo chiar eu am McAfee si Kaspersky cu licenta si nimic nu a fost detectat.Pe langa toate asta omul are si un toolbox foarte folositor pentru Windows care primeste aproape in fiecare luna cate un update folositor si incurand va lansa un build al Windows-ului 20H1. Ca sa nu mai zic ca omul isi pastreaza build-ul doar pentru comunitate si atat. Daca avea intentii de genul nu crezi ca il publica dracu pe TeamOS si de acolo se raspandea extraordinar de rapid? Chiar el a spus ca prefera sa nu-si posteze build-ul pe niciun astfel de forum.

Legat de minat...am verificat toate procesele...bineinteles ca toate sunt legite si pe langa asta utilizarea procesorului este chiar mai mica decat in WIndows-ul oficial laughing) Deci ma indoiesc

Eu zic sa il incerci si dupa sa-ti dai cu parererea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Am licenta - cumparat de Windows 7 Ultimate la o ocazie fix dupa lansare cu 25 USD, facut update la Windows 10 Pro, merge bine-mersi. Eu unul am instalat Windowsul ultima oara pe calculatorul meu in 2012, cand am pus W 7 Ultimate pe primul SSD. De atunci am mai mutat imaginea de vreo doua ori (trimis primul SSD in garantie, mutat Win pe un HDD, apoi mutat inapoi pe SSD-ul nou primit de la garantie), urmat de update-urile aferente, inclusiv de la W 7 la W 10 si update-urile majore de W 10. Din ce vad eu, varianta asta de care zici tu e in fundul gol, lipsind o gramada de chestii utile, gen SFC, OneDrive, Windows Defender, si multe altele.

| doctorandus a răspuns (pentru Bogdan70001):

Vezi răspunsul meu cu YouTube.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vezi ce se intampla daca comentezi aiurea...

Developer-ul a creat un program special pentru versiunea lui de Windows (Ghost Toolbox) care poate reactiva orice functie scoasa de el.
Poti reactiva OneDrive, Windows Defender, Microsoft Store, etc
El a sters by-default tot ce i se parea lui nefolositor...si de altfel si mie pentru ca oricum nu foloseam ce a ales el sa stearga, dar tocmai pentru ca mai sunt si persoane ca tine a creat acel program special. (care nu face numai asta, mai are o multime de functii interesante, dar inainte sa comentezi eu zic sa-l incerci mai intai intr-o masina virtuala)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai nu era mai frumos sa dea drumul la Ghost Toolbox pe net fara sa ia sa vina cu un ISO aranjat? Asa de exemplu e si O&O ShutUp10(https://www.oo-software.com/en/shutup10) care inchide prostioarele cu adevarat inutile din Windows 10. Da chiar, omul e super-enervant cu "daca vrei ceva, cauta pe canalul meu de YT", asa ca te intreb pe tine daca tot esti in tema: de unde pot culege Ghost Toolbox? Sau e doar pentru ISO-ul lui?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dupa cum am spus programul Ghost Toolbox este programat de dezvoltatorul acestei versiuni modificate de Windows deci normal ca este inclus in propiul lui Windows. Daca vrei sa faci rost de el fie instalezi sistemul fie rogi pe cineva care il are instalat sa ti-l trimita.Eu il am deja deci daca vrei il pot uploada pe mediafire si sa trimit link-ul aici.

Si ti-am zis Ghost Toolbox mai are si alte feature-uri in afara de chestia asta cu dezinstalarea si reinstalarea anumitor aplicatii, dar trebuie sa faci rost de el mai intai ca sa vezi care-i treaba

Ca sa nu mai zic ca are un auto-updater, deci in momentul in care pornesti programul isi cauta automat update-uri

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan70001):

Pai baga-l pe mediafire cand ai timp. Multumesc anticipat!