| EuSuntRobertel a întrebat:

Merita sa imi cumpar un laptop scump pentru programare sau pot scrie coduri si pe unul mai ieftin? Daca da, am buget de 3000lei si am gasit 2 laptop-uri:
-Hp gaming i5-8300h placa video nVIDIA 1050Ti
-Lenovo legion i5-9300h placa video nVIDIA 1650
La acelasi pret. Doar ca mi s-a spus ca HP-ul e mai durabil la componente si Lenovo dupa 1-2 ani apar probleme...
Voi ce parere aveti? Pe care sa il iau si de ce? Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Cred ca e la tine e vorba de programare de liceu (maxim facultate). Aici poti alege dupa gustul tau
Orice laptop de pe piata poate rula cateva linii de cod C, C#, Java, etc. Dintre alea 2 as merge pe HP.

| EuSuntRobertel explică (pentru danutzu96):

De ce HP si nu Lenovo?

| danutzu96 a răspuns (pentru EuSuntRobertel):

La Lenovo am avut placeri neplacute. Nu stiu daca la ultimele modele mai este problema dar din cand in cand din nu stiu ce motiv (din ce am inteles incarcare statica... ) laptopul refuza sa porneasca. Problema se rezolva prin deconectarea bateriei (care e un chin la unele ). Nu am nimic cu Lenovo, dar nu am vazut numai un laptop cu problema asta, si nu laptopuri iefinte...

3 răspunsuri:
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Daca e vorba de programare la nivel de facultate sau mai mic, ambele laptopuri sunt mai mult decat capabile sa ruleze un Code Blocks in conditii extrem de bune.
Faza cu HP mai bun decat Lenovo este strict subiectiva, totul depinde de felul in care le intretii asa ca recomand Lenovo.