| Motoc_Alex_1999 a întrebat:

Merita sa imi fac un PC pe piese, ***cautandu-le la cel mai mic pret?***

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles. Nu pentru pret, ci pentru ca stii exact ce pui in el si pentru GARANTIE. Zi de ce suma dispui si te rezolv.

| Motoc_Alex_1999 explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://pcpartpicker.com/list/ YsX2sJ
Am pus spatiu ca nu stiu daca ma lasa cu link. M-a atras G4560 si 1050TI ul. Buget maxim 20-25 mil, componentele astea duc gta V in 60 fps pe grafici frumoase

| Motoc_Alex_1999 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu ziceam daca merita, e un site cu pret de 200 lei la procesor, el fiind cam 350lei, nu stiu, poate nu are site ul(rile) respectiv(e) garantie sau sunt site uri "fake"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Motoc_Alex_1999):

PCPart picker e din SUA, deci nu se pune. Adaugi transport si TVA si iesi mai scump ca la noi. Tu in 2019 vrei sa iti faci sistem pentru mizeria aia de GTA V? Bine, nu discutam de gusturile tale in materie de jocuri aici, asa ca sa revenim la oile noastre. Ai deja ceva componente pe care le poti reutiliza? Gen monitor, sursa, carcasa, periferice? Care sunt alea si despre CE modele discutam? P.S. Azi fiind Black Friday, chiar daca toate alea bune-bune s-au dat deja de cateva ore, posibil sa gasesti un sistem gata asamblat cu specificatii in regula care sa merite banii tai. Astept sa imi raspunzi si revin dupa aia cu o configuratie custom daca e cazul.

| Motoc_Alex_1999 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am dat un exemplu cu GTA ul. Am un monitor 1920x1080 144Hz de la Asus, chiar nu mai stiu ce model... Cred ca 24"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Motoc_Alex_1999):

A, ok, asta era important, rezolutia. La doar 2500 pentru full HD e cam nasol. Uite ce super-configuratie am strecurat unui coleg de TPU in 5000 RON: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4006842/
Pe linga monitor ce mai ai de pastrat? Carcasa, sursa?

| Motoc_Alex_1999 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am o carcasa Spacer Mercury Mid-Tower, ceva "sa tina" happy nu mai am de pastrat nimic, ceva in maxim 3200-3500 lei ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Motoc_Alex_1999):

Hai ca ma uit la 3500 ceva sa incapa in carcasa aia. Revin in vreo 30 de minute.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Motoc_Alex_1999):

Gata, ai cateva componente de elita aici, eu zic ca e foarte bine in 3500. Am pus o carcasa si un ventilator de 12 pentru montat in fata, ca aia a ta nu are nici airflow si nici nu poti face wire management de nici o culoare pe acolo.
Daca ai intrebari-nelamuriri, baga repejor. Inainte sa intrebi "de ce imi trebuie componenta x sau y" sau "de ce nu x mai ieftin" uita-te la specificatii, comentarii, perioada de garantie.;)

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4007706/

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te pricepi, atunci deseori merita.
Montand un PC pe componente, risti sa pierzi garantia (daca componentele nu sunt montate de o frma autorizata /agreata).
Se pot cumpara componente SH, dar trebuie sa stii sa le testezi si doar dupa testare riguroasa sa platesti.

Intr-un cuvant: sa ai vechime in meserie happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Prostii! Garantia e PE COMPONENTE! Majoritatea sunt facute astfel incit si o maimuta le poate monta.

| Bizon95 a răspuns:

Ai doua avantaje mari:
1. pui EXACT ce vrei tu in respectivul sistem
2. ai garantia pe piese, si nu pe tot sistemul
dezavantajul e insa de asemenea semnificativ:
- poti sa urmaresti promotii, iar uneori poti gasi un calculator la promotie cu un pret semnificativ mai mic decat acelasi calculator luat pe, piese

| xerxes1 a răspuns:

Vezi ca anumite componente se ard extrem de usor din cauza manipularii gresite si multe firme nici nu-ti raspund la telefon ca sa ti le schimbe.
Nu fac obiectul garantiei produsele care prezinta defecte fizice precum: lovituri, crapaturi, ciobiri, componente/piese arse sau plesnite etc., etichete sau sigilii de garantie deteriorate, indepartate sau modificate, produsele utilizate in conditii neadecvate (tensiuni de alimentare necorespunzatoare, supunerea la variatii mari de temperatura si presiune, socuri mecanice, manipulare incorecta, utilizarea produselor in conditii de umiditate, praf, noxe sau sub actiunea substantelor chimice etc.), setari si instalari incorecte, surse defecte, prize fara impamantare, patrunderea de lichide, metale sau alte substante in interiorul echipamentelor, interventia mecanica sau plastica asupra produselor, conectarea sau deconectarea anumitelor componente in timpul functionarii echipamentelor, virusari, rescrieri gresite de BIOS etc. precum si produsele la a caror instalare s-au folosit incorect programele de instalare sau au fost utilizate alte drivere ori programe decat cele originale.

Răspuns utilizator avertizat